Volei Municipal Zalău îşi cunoaşte adversarul din sferturile Cupei României. PROGRAMUL

by Ionuţ COSTINAŞ
0 comment 715 views

Pentru al treilea sezon la rând, campioana României se va duela în această fază cu Unirea Dej

Sezonul 2017 – 2018 din voleiul masculin a luat startul la finele săptămânii trecute, când a avut loc Supercupa României, dar şi meciurile din prima fază a Cupei României.

În această rundă au intrat echipele mai slab clasate din sezonul trecut – de la locul 5 în jos – dar şi formaţiile nou-promovate.

La fel ca şi în ultimii ani, Volei Municipal Zalău s-a calificat direct în sferturile competiţiei şi şi-a aflat adversarul din această fază, după disputarea jocului dintre “U” Cluj şi Unirea Dej.

Meciul dintre cele două formaţii din judeţul Cluj a fost câştigat fără probleme de Unirea, scor 3 – 0, astfel că dejenii se vor duela în sferturi cu campioana României.

Interesant de spus este faptul că Volei Municipal Zalău şi Unirea Dej se vor duela pentru al treilea sezon la rând în această fază a Cupei României, până acum, de fiecare dată, câştig de cauză având gruparea de sub Meseş.

Partidele din sferturi se vor disputa în “dublă” manşă, meciul  tur urmând să aibă loc la Zalău în 15 noiembrie, în timp ce partida retur va avea loc la Dej, pe 13 decembrie.

Să mai spunem că în sferturi va avea loc şi un derby, între Tricolorul Ploieşti şi Steaua.