Volei Municipal Zalău, doar pe locul 4 la finalul sezonului regulat. REZULTATELE ultimei etape şi CLASAMENTUL

by Ionuţ COSTINAŞ
0 comment 15 views

Vicecampioana României a fost învinsă cu 3 – 1 în deplasarea de la SCMU Craiova şi după acest rezultat a încheiat sezonul regulat în afara podiumului. Volei Municipal este pe locul 4, la patru puncte în spatele lui Dinamo Bucureşti, formaţie pe care o va întâlni în prima etapă din play-off

Sezonul regulat din Divizia A1 s-a terminat odată cu disputarea etapei a XVIII-a, rundă în care Volei Municipal Zalău a jucat în deplasare la SCMU Craiova. Vicecampioana a practicat un joc bun în primul set, pe care l-a şi câştigat cu 26 – 24, însă echipa pregătită de Bogdan Tănase s-a stins rapid.  Din setul doi, frâiele jocului au fost preluate de SCMU Craiova, care nu a mai acordat nicio şansă adversarului şi a câştigat fără emoţii următoarele trei seturi.

S-a terminat 3 – 1 pentru olteni, care termină sezonul regulat pe locul 2, la şapte puncte în spatele liderului Arcada Galaţi. Dinamo Bucureşti este pe poziţia a treia cu 40 de puncte, după ce în runda de la finalul săptămânii trecute a avut nevoie de cinci seturi pentru a câştiga în deplasarea de la Buzău.

Abia pe locul 4 se află Volei Municipal Zalău, care este la patru puncte în spatele lui Dinamo, formaţie pe care o va întâlni în prima etapă a play-off-ului, sâmbătă, la Bucureşti.

Unirea Dej a terminat sezonul regulat pe locul 5, cu 31 de puncte, după ce în ultima rundă a reuşit o victorie de 3 puncte în deplasarea de la CSU Vest Timişoara.

Ultima poziţie ce duce în faza superioară a competiţiei este ocupată de Gloria Buzău, care are 26 de puncte.

În ce priveşte play-out-ul, acesta are doar şase runde, având în vedere că participă doar patru echipe, “U”Cluj, Explorări Baia Mare, CSM Câmpia Turzii şi CSU Vest Timişoara. Prima etapă are loc pe 7 martie, iar ultima pe 11 aprilie.