SCM Zalău, aproape de un punct şi pe terenul Stelei

0 comment 12 views

Zălăuanii au făcut o partidă bună şi pe terenul celor de la Steaua Bucureşti şi a jucat de la egal la egal cu o formaţie cu pretenţii la campionat în acest sezon. Zălăuanii au condus aproape în totalitate în primul set, pierzând în final, 30 – 32. Gruparea de sub Meseş avea să câştige setul al doilea şi spera la un punct, cum a reuşit şi la Dinamo, dar n-a fost să fie şi Steaua s-a impus în patru seturi

După două victorii la rând, la Ştiinţa Bucureşti şi cu CSM Constanţa, SCM Zalău a avut parte de o nouă deplasare în capitală, de această dată pe terenul Stelei, o formaţie cu pretenţii din Divizia A1. Însă, elevii lui Dragan Kobiljski şi Marius Lazăr sperau la un nou meci bun, mai ales că reuşise un punct pe terenul celor de la Dinamo, o altă formaţie cu pretenţii de titlu.

Cu moral bun, zălăuanii au început bine jocul şi au controlat în mare parte primul set, având avantaj de trei sau patru puncte, 17 – 20, 18 – 22 sau 19 – 23. Însă, din păcate, Vlad Cuciureanu şi compania nu au reuşit să închidă setul, iar Steaua avea să egaleze şi chiar să se impună, scor 32 – 30…

În setul al doilea, Zalăul şi-a creat rapid un avantaj de trei puncte, pe serviciul bun al lui Oleksandr Buzduhan, scor 2 – 5. Avantajul oaspeţilor a crescut şi Zalăul s-a distanţat la 6 – 7 puncte, scor 6 – 10, 11 – 18 sau 14 – 21. Totuşi, Steaua nu a cedat şi a recuperat mult din deficit, apropiindu-se la doar trei puncte de formaţia de sub Meseş, scor 21 – 24. Dar, de această dată, elevii lui Dragan Kobiljski aveau să închidă setul, scor 22 – 25.

Era 1 – 1 la seturi şi Zalăul spera că poate obţine cel puţin un punct din această confruntare, mai ales că a început bine şi setul 3, având avantaj, scor 5 – 6. Însă, steliştii au revenit în joc şi aveau să treacă la conducere, distanţându-se la patru – cinci puncte, scor 18 – 13 sau 21 – 16. În cele din urmă, Steaua avea să-şi adjudece parţialul, scor 25 – 21.

A venit setul al patrulea, unde s-a mers cap la cap, 5 – 5, 7 – 7 sau 9 – 9, până când steliştii aveau să treacă la conducere şi să se distanţeze, 14 – 13, 16 -15, 19 – 16. În zadar au încercat zălăuanii să revină, deoarece Steaua şi-a menţinut avantajul şi chiar şi l-a mărit, reuşind în final să-şi adjudece şi acest set, scor 25 – 19.

Steaua Bucureşti – SCM Zalău 3 – 1 (30, -22, 21, 19)

Au jucat pentru Steaua: Vologa (19), Pokersnik (13), Wilson (11), Bontea (11), Peța (11), Iftime (5), Matei (4), Cl. Dumitru (2), Kostic (1), Sobala (-), Lakcevic (libero). Nu au jucat: Baziliuc-Iordache, Păun (libero). Antrenor: Bogdan Kotnik.

Au jucat pentru SCM Zalău: Cveticanin (14), Buzduhan (14), Stojsavljevic (13), Cuciureanu (11), Pupart (8), Al. Ionescu (4), F. Constantin (3), Ocunschi (-), Mărieș (libero). Nu au jucat: Bode, A. Ana, Vasian, S. Grigoraș, Porumb (libero). Antrenor: Dragan Kobiljski.