FOTO. Cociş, Culda şi Nikolic aduc victoria Zalăului în amicalul de la Pecica

0 comment 1.3K views

SCM Zalău şi Progresul Pecica s-au întâlnit într-un amical în această după-amiază, pe Stadionul “Progresul” din Pecica. Pentru SCM a fost al patrulea joc amical, elevii lui Cristian Lupuţ bifând a doua victorie din acest an

În acest sezon din Cupa României, SCM Zalău şi Progresul Pecica au fost revelaţiile, ambele reuşind să ajungă în grupele competiţiei. Zălăuanii se descurcă excelent şi în campionat, fiind liderul Seriei a X-a, în timp ce gruparea arădeană se află pe locul 4 în Seria a VIII-a, Serie dominată de FC Bihor.

Cele două s-au întâlnit în această după-amiază într-un meci amical, profitând de cantonamentul pe care SCM Zalău îl efectuează la Arad.

Disputa a avut loc de la ora 15.00, pe Stadionul “Progresul” din Pecica. A fost un test bun pentru ambele echipe, cei doi antrenori putând rula lotul avut la dispoziţie.

SCM Zalău a fost echipa mai bună în prima repriză, iar Tudor Cociş a deschis scorul rapid, în minutul 11, pentru ca avantajul Zalăului să fie dublat de Sebastian Culda în minutul 38. Stefan Nikolic avea să marcheze golul trei al zălăuanilor după pauză, în timp ce echipa din Pecica a marcat de două ori.

S-a terminat 3 – 2 pentru SCM, zălăuanii bifând al doilea succes din acest an, după ce sâmbăta trecută au reuşit să învingă şi CSC Dumbrăviţa.

Pentru elevii lui Cristian Lupuţ urmează sâmbătă un nou meci amical, la Bekescsaba, în Ungaria.

Progresul Pecica – SCM Zalău 2 – 3 (0 – 2)

Au marcat pentru SCM: Tudor Cociş (’11), Sebastian Culda (’38) şi Stefan Nikolic (’65)

SCM: David Poptean – Dario Bora, Vlad Fărcăşan, Andrei Bobaru, Alex Cherecheş, David Molnar, Samuel Zimţa, Cosmin Meşter, Tudor Cociş, Sebastian Culda şi Raoul Cristea. Au mai evoluat: Andi Maliţa, Andrei Pop – Pedrag Kascelan, Florin Pop, Viktor Kun, Alex Negrean, Artur Pătraş, Andrei Jula, Alex Micle, Stefan Nikolic şi Sergiu Pop. Antrenor: Cristian Lupuţ

Pecica: Gakos – T. Bodri, Nasiru, Wild, Aldan – A. Iuga, L. Bodri – Moraru, Borcea, Solabi – Pășcălă. Au mai intrat: Zamfir, Burtic – Salka, Gomboș, Fred, Arsene, David, Răchită, Matyus, Bănățan. Antrenor: Dan Stupar