Obiectiv îndeplinit. Sportul Şimleu va juca în Liga a III-a şi în sezonul viitor

by Ionuţ COSTINAŞ
0 comment 22 views

Cu patru etape înaintea finalului de campionat, gruparea de sub Măgură s-a salvat şi matematic de la retrogradare, după ce în etapa intermediară de miercuri a câştigat cu 2 – 1 la Progresul Şomcuta Mare. În urma acestui rezultat, şimleuanii au urcat pe locul 3 în play-out şi au un avans de 13 puncte faţă de echipa din Maramureş, prima aflată sub linie

Sportul Şimleu este sigură de prezenţa în Liga a III-a şi în sezonul viitor. Cu patru etape rămase de jucat din play-out, gruparea de sub Măgură s-a salvat şi matematic de la retrogradare, după ce miercuri după-amiază a câştigat în deplasarea de la Progresul Şomcuta Mare.

Şimleuanii au început excelent partida, iar încă din minutul 8, Gueye Mansour a deschis scorul. Oaspeţii au controlat jocul şi au mai avut ocazii, însă şi Progresul a trecut pe lângă golul egalării, însă a ratat un penalty.

După pauză, Progresul a profitat de o nesincronizare în apărarea adversă, iar Erik Piroşka a făcut 1 – 1 în minutul 55. Sportul Şimleu a forţat victoria, chiar dacă şi un egal părea mulţumitor având în vedere situaţia din clasament. Adelin Neaga a ratat singur cu portarul, dar Cătălin Vaida a adus bucuria pentru şimleuani, marcând din lovitură liberă, pentru 1 – 2. Cu acest scor s-a şi încheiat partida, iar Sportul Şimleu are acum 13 puncte avans faţă de Progresul.

Şimleuanii sunt salvaţi de la retrogradare şi matematic, dar vor încerca să obţină cât mai multe puncte în ultimele patru etape pentru a ocupa un loc cât mai bun în play-out. După această rundă, echipa antrenată de Dacian Nastai se află pe locul 3.

Progresul Şomcuta Mare – Sportul Şimleu 1 – 2 (0 – 1)

Au marcat: Erik Piroşka (55), respectiv Gueye Mansour (8) şi Cătălin Vaida (73)

Progresul: Mihai Miholca – Raul Negreanu, Milian Urs, Mihai Revesz, Bogdan Paşca, Paul Szecui, Raul Sima, Bogdan Jeler, Bogdan Bîrle, Mark Parnău şi Erik Piroşka. Rezerve: Denis Brumar, Cristian Raicu, Cezar Bud, Raul Marian şi Ionuţ Buhai. Antrenor: Dănuţ Sabou

Sportul: Paul Cosma – Marius Leitan, Paul Pedro, Paul Oşan, Adelin Neaga, Ionuţ Paşcu, Mihai Cohan, George Pop, Luigi Pop, Gueye Mansour şi Cătălin Vaida. Rezerve: Sipos Jozsef – Paul Pop, Cătălin Pop, Lukacs Marc, Răzvan Pop, Vlad Lujerdean, Lazăr Zoltan, Emanuel Seran şi Vlad Opriş. Antrenor: Dacian Nastai. Delegat: Vasile Paşca