Nicoleta Paşcalău şi Sebastian Pocola, medaliaţi cu argint la Cupa României U15 la lupte libere

Cei doi sportivi de la CSS Zalău au reuşit să urce pe podium la competiţia organizată de Federaţia Română de Lupte

0 comment 643 views

După evoluţiile bune de la Campionatul Naţional Şcolar, luptătorii de la Clubul Sportiv Şcolar şi Clubul Sportiv Municipal Zalău au mers plini de încredere la Cupa României U15 la lupte libere. Competiţia a avut loc la finele săptămânii trecute, la Călăraşi. Competiţia a fost şi o selecţie pentru Campionatul Balcanic şi Campioantul European, astfel că miza a fost şi mai mare.

Concursul s-a desfăşurat sub egida Federaţiei Române de Lupte şi a adunat la start cei mai buni luptători din ţară la această categorie de vârstă. În total fiind 670 de sportivi prezenţi.

Ca de obiecei, luptătorii zălăuani au demonstrat că se ridică la nivelul competiţiilor la care participă, iar doi dintre aceştia au urcat pe podium şi au obţinut medaliile de argint.

Nicoleta Paşcalău la 36 kg şi Sebastian Pocol la 68 kg sunt cei doi sportivi medaliaţi cu argint la Cupa României U15.

De la CSM Zalău, Marcel Rostaş a obţinut locul 5, în timp ce Mario Criste s-a clasat pe locul 7. Din delegaţia sălăjeană a mai făcut parte şi David Rus.

Sportivii s-au pregătit sub atenta îndrumare a antrenorilor Gheorghe Panc, Ioan Pantea şi Cristian Crişan.