Karateka sălăjeni au impresionat la Zona Ardeal a Campionatului Naţional de Karate Tradiţional

0 comment 18 views

Sportivii de la CS Seiko Zalău, TerraKid Zalău şi SCM Zalău au reuşit comportări foarte bune la competiţia desfăşurată la Oradea. Majoritatea au obţinut calificarea în finala ce este programată în perioada 13 – 15 mai. Finala Naţionalelor va avea loc la Zalău

În perioada 15 – 17 aprilie, la Oradea a avut loc Zona Ardeal a Campionatului Naţional de Karate Tradiţional.

A fost ediţia cu numărul 31. Competiţia a fost organizată de către Federaţia Română de Karate Tradiţional şi CS Todome Oradea, iar la start s-au aflat prezenţi  nu mai puţin de 120 de sportivi de la 8 cluburi din zona Ardealului.

Primii opt clasaţi la fiecare probă au obţinut calificarea la finala Campionatului Naţional, competiţie ce va avea loc în perioada 13 – 15 mai, tocmai la Zalău.

Revenind la competiţia de la Oradea, judeţul Sălaj a fost reprezentat de trei cluburi. Este vorba despre Seiko Zalău, TerraKid Zalău şi SCM Zalău. Seiko a avut cel mai numeros lot, iar din cei 36 de sportivi prezenţi la Oradea, nu mai puţin de 34 au obţinut calificarea la finala de la Zalău.

Şi Terra Kid a deplasat un lot numeros, iar 12 sportivi s-au calificat în finală. Elevii Iuliei Cliţan au demonstrat că la club şi copiii pot face performanţă, nu doar echipa de seniori, care este cea mai valoroasă din ţară.

Prezentă cu 5 sportivi la start, SCM Zalău a reuşit să califice toţi sportivii la finala pe care o va organiza, în perioada 13 – 15 mai, în Sala Sporturilor din Zalău.

CS Seiko Zalău: Eliza Savin, Darius Negrean, Eduard Torgie, Sebastian Brudaşcă, Victor Erdei, Eduard Farcaş, Denes Csenge, David Jeler, Szigyarto Idris, Csoka Erik, Eleni Usaciuc, Damian Sulumete, Răzvan Ţâra, Mateo Cucean, Sara Sacota, Maia Tuns, Victoria Pelivan, Carina Pop, Szabo Csongor, Ştefan Sabou, Ştefan Florian, George Brânduşe, Luca Onofreiciuc, Ştefan Pintea, Mario Prodan, Patrik Matei, Tudor Iuhos, Andrei Drăgan, Szocs Botond, Mario Petruş, Rianna Shakira Cheregi, Csapo Kendra. Antrenor: Călin Marincaş

TerraKid Zalău: Horea Inceu, Daria Vereş, Anabella Ciurbe, Dragoş Strunga, Lakatos Bogdan, Rodica Ciascai, Kara Damian, Antonio Noje, Dora Pop, Gianina Ianchiş, Ştefan Petruţ, Fazekas Robert. Antrenor: Iulia Cliţan

SCM Zalău: Cezara Marincaş, Iris Sereş, Elena Pup, David Matyas, Luca Tamaş. Antrenor: Călin Marincaş