Rapid Zimbor face scor şi în deplasare

0 comment 50 views

Rapid Zimbor face scor şi în deplasare. Gruparea condusă de Gabriel Mureşan şi Liviu Ciucă este pregătită din acest an de Ghiocel Brînduşe, iar cei trei îşi doresc să ducă Zimborul la un alt nivel din sezonul următor. Până atunci se doreşte formarea unui nucleu puternic, capabil să atace primele locuri din sezonul următor. Începutul de an e promiţător, iar Rapid Zimbor a bifat două victorii la scor. Ce-i drept, în faţa unor adversari din subsolul clasamentului, dar care sunt echipe incomode.  După succesul cu AS Creaca Jac, Rapid Zimbor a făcut instrucţie şi cu ACS Bănişor-Peceiu, în deplasare.

Chiar dacă au lipsit patru titulari, Flaviu Gal, Robert Lăcătuş, Vlad Porumb sau atacantul Cristian Petrişor, Rapid s-a descurcat şi a obţinut cele trei puncte. Vasile Gafon a deschis scorul din lovitură liberă, marcând la colţul scurt.

Sebastian Felecan a dublat avantajul echipei sale după un contraatac ca la carte, iar un minut mai târziu a venit şi un autogol al gazdelor şi era 0 – 3. Până la pauză, Andrei Şumlea a marcat şi el după o centrare şi la cabine s-a intrat cu 0 – 4. În partea secundă jocul a fost ceva mai echilibrat şi fiecare echipă a înscris o dată.

“Avem un început de an bun în care am obţinut două victorii, chiar dacă unii ar spune că am întâlnit echipe mai slab cotate. Eu cred că orice echipă contează dacă se doreşte cu adevărat şi se fac şi antrenamente. Noi ne pregătim o dată pe săptămână şi suntem pe drumul cel bun. ACS Bănişor-Peceiu este o echipă incomodă la fel cum a fost şi AS Creaca Jac. Băieţii s-au dăruit, au alergat extrem de mult, ne-au lipsit şi patru titulari, dar a fost un joc bun, mai ales că terenul era îmbibat cu apă. N-eam făcut meciul uşor din prima repriză pentru că am stat foarte bine în teren. Chiar am rămas surprins de cât de bine au răspuns jucătorii la ceea ce le-am cerut. M-am acomodat bine la Zimbor şi până la vară îmi doresc să creez un nucleu valoros şi cu câteva transferuri în vară să putem ataca primele locuri din sezonul următor”

Ghiocel Brînduşe – antrenor Rapid Zimbor

ACS Bănişor-Peceiu – Rapid Zimbor 1 – 5 (0 – 4)

Au marcat: Daniel Bonţea (‘73), respectiv Vasile Gafon (‘6), Sebastian Felecan (‘30), Ionuţ Stoica (‘31-aut.), Andrei Şumlea (‘45) şi Vasile Avram (‘90+3)

ACS Bănişor-Peceiu: Medan Cozac (‘46 Mario Tarba) – Ionuţ Cozac, Ionuţ Brândea (‘67 Alexandru Bonţe), Cristian Onica, Ionuţ Stoica, Cristian Jula - cpt. (‘90 Ştefan Soica), Călin Pop, Rareş Groze, Titus Cătană (‘81 David Breje), Ionuţ Vaşarhely (‘67 Alexandru Chiş) şi Marcel Mureşan (‘46 Daniel Bonţea). Rezerve: Paul Iepure şi Florin Botofan. Delegat: Dumitru Groze

Rapid: Mihai Lung (‘90+5 Daniel Comşa) – Alin Gherman, Andrei Ghiurea, Darius Balint, Andrei Şumlea, Răzvan Cucerzan (‘78 Vasile Avram), Tudor Petrişor (cpt.), Vasile Gafon, Cătălin Neag (‘90+4 Valentin Moldovan), Ionuţ Luntean şi Sebastian Felecan (‘46 Bogdan Bercean). Antrenor: Ghiocel Brînduşe. Delegat: Liviu Ciuca

Au arbitrat: la centru - Sergiu Duma, asistenţi – Denis Borzan şi David Cornaci (toţi trei din Zalău).

Observator AJF: Mihai Ghidali (Zalău)

Jucătorul meciului: VASILE GAFON