Ioana Lung, finalistă la Bistriţa

0 comment 15 views

Sportiva legitimată la Palatul Copiilor Zalău a ajuns în finala categoriei de vârstă 18 ani la Trofeul GST, fiind învinsă de Patricia Goina, sportivă de lot naţional

La finele săptămânii trecute a avut loc Trofeul GST la tenis de câmp la Bistriţa.

La categoria de vârstă 18 ani feminin, judeţul Sălaj a avut două reprezentante.

Este vorba despre Ioana Lung (Palatul Copiilor Zalău) şi Cezara But (ACS Sergiu Carp Tennis Club).

Ambele au avut primul tur liber şi au câştigat meciurile din sferturile de finală fără prea mari probleme.

În semifinale, cele două sălăjence s-au duelat pentru un loc în marea finală. Câştig de cauză a avut Ioana Lung, tenismenă ce s-a impus cu 6 – 2, 6 – 4.

Sportiva ce se pregăteşte la baza sportivă Transilvania Tenis Club a avut parte de un meci dificil în finală şi a fost nevoită să se recunoască învinsă de Patricia Goina de la CSM Oradea, sportivă aflată în lotul naţional al României (cat. 16 ani) şi care este pe locul 3 la nivel naţional în clasamentul Federaţiei Române de Tenis (cat. 16 ani).