FOTO. Micii karateka de la CS Seiko, la înălţime la Naţionalele de la Iaşi. LISTA MEDALIAŢILOR

by Călin ONICAŞ
0 comment 31 views

Gruparea condusă de sensei Călin Marincaş a cucerit nu mai puţin de opt medalii la Campionatul Naţional de copii – Shotokan

Peste 450 de mici karateka din toată ţara au urcat pe tatami la Campionatul Naţional de karate tradiţional – Shotokan, desfăşurat săptămâna trecută la Iaşi.

Competiţia dedicată categoriei copii a fost împărţită în alte patru categorii de vârstă, respectiv copii 1, copii 2, copii 3 şi copii 4.

Judeţul nostru a fost reprezentat de 20 de copii de la CS Seiko Zalău, sub îndrumarea antrenorului Călin Marincaş.

După munca asiduă de la antrenamente a venit şi răsplata, deoarece elevii lui sensei Călin Marincaş au avut o prestaţie foarte bună în capitala Moldovei, încununată cu nu mai puţin de opt medalii (trei de aur, trei de argint şi două de bronz)!

Cea mai strălucitoare medalie a fost cucerit de Luca Tamaş, cel care a devenit campion naţional de kumite la copii 3!

Tot cu medalie de aur s-a întors acasă şi echipa de kata la categoria copii 2, alcătuită din Matei Pop, Adrian Pop, Mario Cordiş şi Luca Tamaş.

Şi la copii 1, CS Seiko a cucerit un AUR, la enbu mixt, prin cuplul Brigitta Balagyan şi Andrei Florian.

În vitrina de trofee a clubului zălăuan au mai poposit şi trei medalii de argint – toate la copii 2, una cucerită de echipa de kumite (Denis Căpâlna, Sergiu Tuduce, Andrei Florian şi Mihnea Andreicuţ) şi câte una de Marc Vereşezan (kumite) şi Mario Cordiş (kata).

În fine, George Pup a cucerit medalia de bronz  la copii 2, în timp ce Brigitta Balagyan a urcat pe podium la kara individual.

Rezultatele realizate de micii karateka i-au produs o mare satisfacţie antrenorului clubului.

“Sunt foarte mulţumit. La nivel de copii, acestea sunt cele mai bune rezultate din scurta noastră istorie, iar pentru acest lucru trebuei să îi felicit pe toţi copiii, dar şi pe părinţii lor, care îi susţine din toate punctele de vedere”, ne-a declarat Călin Marincaş.

De precizat că primii patru sportivi de la fiecare categorie s-au calificat la Campionatul European din Slovenia, programat în perioada 7 – 9 decembrie.

Mai multe pe acest subiect, în ediţia ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 24 octombrie.

Echipa de kata (Matei Pop, Adrian Pop şi Mario Cordiş):  locul 1

Echipa de kumite (Denis Căpâlna, Sergiu Tuduce, Andrei Florian şi Mihnea Andreicuţ): locul 2