O nouă ediţie a Memorialului “Otto Anderco”. PROGRAMUL COMPLET

by Călin ONICAŞ
0 comment 86 views

În parteneriat cu Consiliul Judeţean Sălaj, ACS Cavalerii organizează o nouă competiţie de minifotbal în memoria fostului mare arbitru, Otto Anderco, care s-a stins din viaţă în anul 2019, la vârsta de 83 de ani

Otto Anderco este arbitrul care în anul 1980 arbitra finala Campionatului European dintre Germania şi Belgia (scor 2-1). În anul 2019, fostul arbitru FIFA s-a stins din viaţă la vârsta de 83 de ani, la Românaşi. În semn de recunoştinţă, ACS Cavalerii organizează Memorialul “Otto Anderco”, un turneu de minifotbal, care în acest an a ajuns la ediţia a III-a.

La startul competiţiei din weekend se vor afla 12 echipe din Ligile 2 şi 3 ale Campionatului de Minifotbal. În baza rezultatelor din sezonul 2022 – 2023, ele au fost repartizate în 4 grupe. Pentru faza sferturilor de finală se califică doar prima echipă din fiecare grupă.

Pentru că fiecare formaţie joacă câte două meciuri pe zi, durata unei partide va fi de 36 de minute (2 x 18 min.). În caz de egalitate, se execută lovituri de departajare. În grupe, învingătoarea mai primeşte un punct în clasament. În caz de egalitate de puncte, se va lua în considerare rezultatul din jocul direct.