FOTO. Someşul Someş-Odorhei, pe cai mari în Liga a IV-a

by Ionuţ COSTINAŞ
0 comment 26 views

În trei meciuri, Someşul a acumulat 7 puncte şi se află pe locul 2 în clasament, la două puncte în spatele liderului Rapid Jibou

Someşul are un început bun de campionat. După egalul cu AS Chieşd şi victoria de la Bălan, gruparea condusă de Liviu Horincar a câştigat şi partida de pe teren propriu cu AS Cosniciu. A fost un meci dominat autoritar de gazde, în care Someşul a marcat trei goluri, dar a mai avut numeroase ocazii. Andrei Pop a deschis scorul în minutul 32, după ce a finalizat cu şut la colţul scurt, în urma unei faze frumoase care a fost creată de mijlocaşi.

La vestiare s-a intrat cu 1 – 0, dar în repriza secundă s-a văzut o diferenţă şi mai evidentă între cele două combatante. În minutul 52, Someşul a făcut 2 – 0, iar la finalizare a fost din nou Andrei Pop. De data aceasta golul a fost marcat cu puţin noroc, deoarece mingea a lovit bara, a ricoşat în portar şi a intrat în poartă. Cu orgoliul rănit, AS Cosniciu a încercat să revină în partea secundă, dar Ionuţ Chechedi a fost mereu la post. Echipa care a marcat şi în partea secundă a fost tot Someşul Someş-Odorhei. În minutul 61, Mihai Brînduşe a dus scorul la 3 – 0, rezultat cu care s-a încheiat partida.

Cu şapte puncte acumulate în trei meciuri, Someşul Someş-Odorhei se află pe un onorabil loc 2, la două puncte de liderul Rapid Jibou şi are moral bun pentru următoarea partidă, cu Rapid Zimbor.

“A fost o victorie categorică, dar scorul putea lua proporţii la câte ocazii am mai avut. Important că am obţinut cele 3 puncte. Obiectivul nostru este o clasare în locurile 1 – 4. Avem o echipă bună, tânără , jucători cu experienţă care pot face oricând diferenţa într-un meci. Luăm fiecare meci în parte şi sperăm să ne clasăm cat mai sus la final de campionat”, ne-a declarat Andrei Pop , autor a două goluri în partida de duminică.

Someşul Someş Odorhei – AS Cosniciu 3 – 0 (1 – 0)

Au marcat: Andrei Pop (‘32 şi 52) şi Mihai Brînduşe (‘61)

Someşul: Ionuţ Chechedi – Andrei Pop, Robert Cristorean, Vlad Ortelecan, Bogdan Petruşan, Marius Botiş, Cristian Mureşan (cpt.), Mihai Brînduşe, Major Robert, Raul Porumb şi Cătălin Odenie. Rezerve: Emil Deac – Raul Iliese, Flaviu Conţ, Vlad Cioban, Akos Vasvari, George Porumb. Delegat: Tudor Corniş. Conducător: Liviu Horincar

AS Cosniciu: Doru Opriş – Sergiu Popovici, Doru Popovici, Marcel Bence, Ioan Ardelean, Răzvan Gal, Adrian Dregan (cpt.), Raul Vetişan, Alex Czokos, Gabriel Olas şi Garbacz Szilard. Rezerve: Florin Chiş, Sorin Dregan, Antonio Pop, Paul Coman şi Boldizsar Alex. Conducător: Radu Chiorean

Au arbitrat: la centru – Raul Horvat (Zalău), asistenţi – Ştefan Bîrjac (Păuşa) şi Andrei Morar (Zalău)

Observator AJF: Dinu Moldovan (Jibou)

Jucătorul meciului: ANDREI POP