Start în Cupa Sălajului la minifotbal. PROGRAMUL COMPLET

by Călin ONICAŞ
0 comment 83 views

La finalul săptămânii, la Baza Sportivă ONIX Traian şi Baza Sportivă ONIX Brădet vor avea loc partidele din cadrul ediţiei a IV-a a competiţiei de minifotbal organizată de ACS ONIX, în parteneriat cu Consiliul Judeţean Sălaj

An devenit deja o tradiţie, ca înaintea campionatelor de minifotbal, la Zalău să aibă loc Cupa Sălajului. Competiţia organizată de ACS ONIX, în colaborare cu Consiliul Judeţean Sălaj, a ajuns la ediţia cu numărul 4.

Cupa Sălajului va începe vineri, 18 august, când vor avea loc partidele din faza grupelor. Mai apoi, duminică după-amiază, Baza Sportivă ONIX Brădet se vor desfăşura jocurile din faza sferturilor de finală şi semifinalele.  Finala mică şi finala mare vor avea loc la finalul săptămânii viitoare, atunci când va fi organizată şi festivitatea de premieră, la Baza Sportivă ONIX Brădet.

La start se vor afla 12 echipe din Liga 1 şi Liga 2 a Campionatului de Minifotbal Sălaj. Formaţiile participante au fost repartizate în 4 grupe, în baza rezultatelor obţinute în sezonul 2022 – 2023. Pentru faza sferturilor de finală se vor califica primele două echipe din fiecare grupă.

Datorită faptului că fiecare formaţie va disputa câte două meciuri pe zi, organizatorii au stabilit ca durata unei partide să fie de 36 de minute (2 x 18 minute). În caz de egalitate, se vor executa lovituri de departajare. În grupe, învingătoarea mai primeşte un punct în clasament. În caz de egalitate de puncte, se va lua în considerare rezultatul din jocul direct.

Important de precizat este faptul că NU se percepe Taxă de participare, dar nici Taxă de joc. În schimb, vor avea drept de joc doar jucătorii care au viză anuală pentru anul 2023.

La Cupa Sălajului, jucătorii pot evolua la şi o altă echipă decât cea la care este legitimat, doar în baza Cererii de transfer. Jucătorii care nu apar înregistraţi pe site, vor depune şi vor juca în baza unei  Cereri de legitimare + viza anuală.

Informaţii suplimentare privind participare şi desfăşurarea Cupei Sălajului se pot obţine pe adresa de e-mail minifotbalsalaj@yahoo.com sau la numărul de telefon/whatsapp 0740 494 903.

La ediţia de anul trecut au participat 16 echipe, iar în “careu de aşi” au ajuns Dia Guard, Stelya Brădet, X Team Ortelec şi Fan Courier. Câştigătoarea trofeului a fost Fan Courier, după o victorie cu 3 – 2 în finala mare în faţa favoritei Dia Guard.

Sfertul IV: 2B – 1C – teren OB, ora 20.45

Semifinala I: Învingătoare sfert I – Învingătoare sfert III, teren OB, ora 21.30

Semifinala II: Învingătoare sfert II – Învingătoare sfert IV, teren OB, ora 22.15

Mai multe pe acest subiect în ziarul Sportul Sălăjean, care în această săptămână apare joi, 17 august.