Responsive Menu
Add more content here...


Irina Bălănean, Lorena Ciupe, Denisa Gudea, Octavian Mondic şi Luca Iepure sunt câștigătorii celei de-a 14-a ediții a Festivalului-Concurs „Mândru Cântec Sălăjean”. Vezi CLASAMENTUL pe secţiuni

Pentru ediţia din acest an, ce a avut loc vineri şi duminică, au participat aproape 80 de concurenţi, ceea ce înseamnă un număr record pentru cele 14 ediţii ale festivalului

by Mircea ARDELEAN
0 comment 351 views
A+A-
Reset

În Sala „Porolissum” din Zalău a avut loc în 15 și în 17 martie 2024 a 14-a ediție a Festivalului-Concurs „Mândru Cântec Sălăjean”.

Evenimentul a fost organizat de Consiliul Județean Sălaj și Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Sălaj și al Clubului Rotary Zalău.

A acompaniat orchestra Ansamblului folcloric „Meseșul” – dirijor, prof. Dorel Ciobanu.

Juriul, format din Pavel Păușan (președinte), Camelia Cherecheş (membru) și Florin Zaha (membru), a decis acordarea următoarelor premii și mențiuni:

Secțiunea preșcolari, grupe pregătitoare și clasele I – IV:

Premiul I: Bălănean Irina;

Premiul II: Porumb Paula;

Premiul III: Șulumete Antonia;

Mențiuni: Cristea Giulia, Hendea Vivien, Ciurte Robert.

 

Secțiunea soliști vocali clasele V – VIII:

Premiul I: Ciupe Lorena;

Premiul II: Moldovan Livia Rebeca;

Premiul III: Costina Antonia, Rad Chiș Alicia, Ghiulai Selena Maria;

Mențiuni: Dragoș Sonia Alexia, Deac Geanina Oana, Cristea Denisa Ionela, Irina Ghirean.

 

 

Secțiunea soliști vocali clasele IX – XII:

Premiul I: Gudea Denisa Florica;

Premiul II: Mirișan Andreea Maria;

Premiul III: Fiț Larisa, Simea Ionela Viorela;

Mențiuni: Barbuș Georgiana – Mirela, Filip Flaviu, Zaharia Daria – Silvia.

 

Secțiunea soliști instrumentiști clasele V – VIII:

Premiul I: Mondic Octavian;

Premiul II: Bolojan Tudor Florin;

Premiul III: Ilea Gabriel Paul;

Mențiuni: Damșa Cătălin Răzvan, Rus Antonia Iuliana, Șerban Paul.

 

Secțiunea soliști instrumentiști clasele IX – XII:

Premiul I: Iepure Luca-Tudor;

Premiul II: Coste Antoniu;

Premiul III: Marchiș Rareș – Stelian, Mărincaș Cristian Vasile;

Mențiuni: Bonțea Filip, Gabriel, Cadar Andrei, Fiț Ionuț, Solomonean Sebastian.

Trofeul festivalului și Premiul Clubului Rotary Zalău:

Gudea Denisa Florica.

La ediția din acest an s-au înscris un număr record de concurenți: aproape 80.

Felicitări tuturor concurenților, este mesajul organizatorilor – Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj, instituție a Consiliului Județean Sălaj.

 

Amănunte pe acest subiect, în ediţia ziarului Ştirile din Sălaj, ca va apărea miercuri, 20 martie.

You may also like

Leave a Comment