VIDEO. Vlad Morar, dublă pentru Farul în victoria clară cu FC Botoşani

0 comment 67 views

Elevii lui Hagi au făcut scorul campionatului, după ce Farul a trecut de FCBotoşani cu 8 – 0. Intrat după pauză, atacantul sălăjean a reuşit dubla în doar trei minute, marcând pentru golurile 4, respectiv 5 ale constănţenilor

Vlad Morar a ajuns în vară la Farul Constanţa, grupare la care a marcat 4 goluri în 10 apariţii. Atacantul sălăjean a avut un presezon bun şi a marcat în amicalele cu CSA Steaua Bucureşti şi Petrolul Ploieşti. Primul gol în campionat a venit în etapa a IV-a, când datorită golului marcat de Vlad Morar, Farul a obţinut un punct la FC Botoşani, scor 1 – 1.

Cele două s-au întâlnit, din nou, aseară, în returul Superligii. De această dată, forţele au fost disproporţionate, iar Farul a reuşit scorul campinoatului, reuşind să treacă cu 8 – 0 de moldoveni.

La fel ca şi în meciul tur, pe lista marcatorilor şi-a trecut numele şi Vlad Morar. Atacantul originar din Crişeni a reuşit o dublă în doar trei minute pentru constănţeni.

Intrat în minutul 63, în locul lui Gabriel Torje, la 3 – 0 pentru Farul, Vlad Morar a marcat trei minute mai târziu. Denis Alibec a încercat să îl surprindă pe portarul Botoşaniului cu un şut de la distanţă, care a lovit bara transversală. Mingea a ajuns la Vlad Morar, care a fost omul potrivit la locul potrivit, iar sălăjeanul a înscris cu poarta goală.

După alte trei minute, Morar a primit o pasă excelentă de la Denis Alibec şi a şutat plasat de la marginea careului de 16 m, reuşind al doilea său gol în acest meci şi al patrulea din acest campionat. S-a terminat 8 – 0, meci în care Alibec a reuşit un hattrick şi două pase de gol, Grameni, Pitu şi Kiki completând lista marcatorilor pentru echipa lui Hagi.

Farul este liderul Superligii României, având 44 de puncte acumulate în 19 meciuri jucate, cu patru puncte mai mult decât următoare clasată, CFR Cluj, cu menţiunea că echipa clujeană are şi un meci mai puţin disputat.

Cât despre Vlad Morar, pe lângă golurile marcate cu FC Botoşani, sălăjeanul a mai înscris şi în duelul cu Universitatea Craiova, singurul meci pierdut de constănţeni în campionat. Cu dubla din meciul cu FC Botoşani, Vlad Morar a ajuns la 4 goluri în 10 meciuri în campionat.

Golurile lui Vlad Morar pot fi urmărite în video-ul de mai jos la minutele 3:00, respectiv 3:34.