O nouă gură de oxigen – Victoria prin care HC Zalău poate evita meciurile de baraj

După o pauză de aproape o lună, sălăjencele au revenit pe semicerc şi sâmbătă au câştigat fără probleme în faţa oltencelor de la SCM Craiova. Prin acest succes, HC Zalău poate evita turneul de baraj, având doar un punct în spatele formaţiei de pe locul 8!

by Călin ONICAŞ
0 comment 994 views

Pauza de aproape o lună din Liga Florilor nu a afectat parcursul bun din ultima perioadă a formaţiei HC Zalău. Ba, mai mult, tânăra echipă a Zalăului s-a prezentat cu mare ardoare şi poftă de joc pentru partida cu SCM Craiova.

Jocul disputat sâmbătă după-amiază în Sala Sporturilor “Gheorghe Tadici”, ce a contat pentru etapa a XXII-a, a fost dominat de la un capăt la celălalt de elevele lui Gheorghe Tadici.

E adevărat că, în această primăvară, apele s-au tulburat în Bănie, acolo unde antrenorul Bogdan Burcea a părăsit corabia, alături de câteva jucătoare importante. Echipa a intrat puţin în derivă, având o serie de trei eşecuri în ultimele patru etape. Cu toate acestea, SCM Craiova rămâne o grupare solidă, cu multe jucătoare din străinătate, dar şi cu fosta golgheteră a Zalăului – Claudia Paşcan-Constantinescu –, cea care a fost primită cu flori la Zalău.

Scorul de la pauză, cea mai mare diferenţă de goluri a meciului

Aşadar, deşi aveau în faţă formaţia de pe locul 6, sălăjencele au pus stăpânire pe joc încă din primele minute. Ucraieanca Adriyana Naumenko a deschis balul, marcând încă din primul minut. Oltencele au încercat să ţină piept, dar sâmbătă a fost ziua Zalăului.  Emilija Lazic şi compania au condus ostilităţile în permanenţă, având pe tabelă o diferenţă liniştitoare.

Astfel, în minutul 17 scorul era 5 – 3, iar în minutul 20 scorul era 8 – 5. Pe finalul reprizei, Zalăului a luat “aripi” şi a intrat la cabine cu un avantaj de 6 goluri (scor 15 – 9)!

Şi în repriza secundă, tot amfitrioanele au continuat jocul bun, oltencele reuşit să mai reducă din diferenţă. S-a terminat 29 – 24, o victorie importantă pentru HC Zalău, prin care se  poate evita chiar şi meciurile de baraj!

“Stranierele” au făcut legea şi de data aceasta. Tunisianca Aya Ben Abdalahh a fost jucătoarea meciului

În  paranteză, şi în acest meci “stranierele” au  făcut legea, şi asta de ambele părţi. La HC Zalău, dintre cele 29 de goluri, 22 dintre ele au fost înscrise de jucătoare din străinătate! Chiar dacă nu s-a aflat într-o formă de zile mari, sârboaica Emilija Lazic a marcat 8 goluri nici 14 aruncări. Aya Ben Abdalahh a avut un procentaj de sută la sută, marcând 6 goluri din şase aruncări. Printre marcatoarele importante s-au mai aflat cele două internaţionale ucrainence – Adriyana Naumenko şi Tatyana Prycop -, care au dat câte patru goluri.

De cealaltă parte, situaţia a fost şi mai tranşantă. Astfel, dintre cele 22 de goluri, 19 au fost marcate de “straniere”, cele mai bune marcatoare fiind croata Dejana Milosavljevic (7 goluri), muntenegreanca Dijana Mugosa (6) şi sârboaica Katarina Slezak Krpez (5). Pe lista marcatoarelor s-a aflat o singură jucătoare: Claudia Paşcan-Constantinescu, cu trei goluri 3!

Cinci echipe se bat pentru evitarea celor două locuri ce duc la baraj

Cu cele trei puncte câştigate, sălăjencele acumulează 23 de puncte, având un singur punct în spatele formaţiei Măgura Cisnădie – ocupanta locului 8! Altfel spus, când mai sunt doar patru etape de disputat, nu mai puţin de cinci echipe – HC Zalău, Corona Braşov, CSM Târgu Jiu, HCM Baia Mare şi Măgura Cisnădie – sunt despărţite în plutonul codaş de doar un punct!
Cele cinci echipe se vor bate până la final pentru evitarea celor două locuri ce duc la baraj. Asta, în condiţiile în care Ştiinţa Bucureşti (echipă fără punct câştigat în Liga Florilor!!!) şi Dacia Mioveni (formaţie penalizată de Federaţie cu 15 puncte) se pregătesc deja pentru liga secundă.

HC Zalău  –  SCM Craiova 29 – 24 (15 – 9)

HC Zalău: Viorica Ţăgean, Sara Rus, Andreea Popescu –  Emilija Lazic (8 goluri – 2 din 7m), Aya Ben Abdalahh (6), Adriyana Naumenko (4),  Tatyana Prycop (4), Roberta Stamin (2),  Krisztina Toth (2 – 1 din 7m), Andreea Mărginean (1), Andreea Bujor (1), Ioana Bălăceanu (1), Florentina Moisin, Daniela Necula, Ioana Danilescu şi Alexia Gherghe. Antrenor: Gheorghe Tadici

SCM Craiova: Jovana Risovic, Darly Zoqbi De Paula –  Dejana Milosavljevic (7 goluri), Dijana Mugosa (6 – 4 din 7m), Katarina Slezak Krpez (5), Claudia Paşcan-Constantinescu (3), Katarina Bojicic (2), Bojana Milic (1), Alina Grigorie, Patricia Ghetu, Denisa Vâlcan, Nicoleta Tudorica, Hristina Resetar şi Oana Jipa. Antrenor: Costin Dumitrescu

Mai multe pe acest subiect, în ediţia ziarului Sportul Sălăjean de joi, 2 mai.

8 Măgura Cisnadie 22 7 3 12 634 663 -29 5 1 2 2 16 8 24
9 Minaur Baia Mare 22 8 0 14 613 657 -44 6 0 2 0 18 6 24
10 CSM Tg. Jiu 22 8 0 14 534 594 -60 5 0 3 0 15 9 24
11 CSM Corona Brașov 22 7 2 13 648 687 -39 3 2 4 0 11 12 23
12 HC Zalău 22 7 2 13 554 622 -68 5 1 2 1 16 7 23
13 CSU Stiinta Bucuresti 22 0 0 22 524 722 -198 0 0 0 0 0 0 0
14 Dacia Mioveni 2012 22 4 1 17 551 659 -108 2 1 2 0 7 6 -2 *