Vali Motogna revine la Vâlcea, dar ca și adversar

0 comment 77 views

Fosta glorie a handbalului românesc a revenit la Râmnicu Vâlcea, acolo unde Motogna a petrecut momente frumoase, timp de cinci ani. Actualmente antrenor la echipa de tineret de la HC Zalău, fosta internaţională şi-a condus elevele într-un meci din etapa a V-a a Seriei A din Campionatul Naţional de Tineret

După o săptămână de pauză, tineretul de la HC Zalău a revenit în acţiune pentru meciul din etapa a V-a a Campionatul Naţional de Tineret, în deplasare la SCM Rm. Vâlcea. Vâlcencele sunt pe locul 2 în Seria A, în spatele liderului Minaur Baia Mare, singurele echipe neînvinse până acum.

Era o deplasare dificilă, dar sălăjencele s-au deplasat cu gânduri pozitive la acest joc, însă, nu au reuşit să obţină nimic. Forţa echipei din Vâlcea a fost prea mare pentru HC Zalău, iar în final vâlcencele s-au impus cu 34 – 21.

Încă din start, SCM a pus distanţă pe tabelă, iar după primele 10 minute de joc, gazdele conduceau deja cu 7 – 2. Avantajul echipei din Vâlcea a continuat să crească, astfel că după prima repriză era 17 – 8. Şi în partea secundă, meciul a avut o desfăşurare asemănătoare, iar în final, SCM avea să se impună cu 34 la 21.

Pentru HC Zalău, Alexia Gherghe a fost cea mai bună marcatoare în acest meci, cu 8 goluri.

SCM Rm. Vâlcea – HC Zalău 34 – 21 (17 – 8)

HC Zalău: Denisa Rus, Sara Rus, Kata Kovacs – Alexia Gherghe (8 goluri), Andreea Serencu (3), Bianca Cozma (3), Ioana Danilescu (3), Miruna Labo (2), Beatrice Roş (1), Daria Puşcaş (1), Alexandra Palic Toma, Antonia Pop şi Evelin Kovacs. Antrenor: Valeria Motogna. Director sportiv: Sergiu Cacoveanu

Valeria Motogna a îmbrăcat tricoul formaţiei Oltchim timp de cinci ani, din anul 2006 şi până în anul 2011. La Vâlcea a cucerit titlul naţional, dar şi Cupa Cupelor, Trofeul Campionilor, iar în anul 2010 a jucat finala Ligii Campionilor