Salbă de medalii pentru sportivii de la CS Dani San Zalău la Naţionale

0 comment 154 views

Nu mai puţin de 39 de medalii au obţinut karateka pregătiţi de Dan Chiş la Campionatul Naţional de la Târgu Secuiesc. 16 medalii de aur, 15 de argint şi 8 medalii de bronz a fost bilanţul sportivilor zălăuani

La finele săptămânii trecute, Sala Polivalentă din Târgu Secuiesc a găzduit Campionatul Naţional de karate-do WSF, precum şi Cupa României. Sportivii s-au înfruntat în diferite probe de kumite individual şi pe echipe, kata individual şi pe echipe.

La start a fost prezentă şi o delegaţie a clubului CS Dani San Zalău, iar copii pregătiţi de Dan Chiş au făcut senzaţie pe tatami, aşa cum o fac de fiecare dată.

Un total de 16 sportivi a numărat delegaţia clubului zălăuan, sportivi ce au participat la toate categoriile de vârstă, începând de la 8 ani şi până la +18 ani.

Rezultatele au fost de excepţie, aşa cum ne-a obişnuit de-a lungul anilor clubul condus de Dan Chiş.

În total au fost obţinute 16 medalii de aur, 15 la probe individuale şi una la proba de kumite echipe la cadeţi. Pe lângă titlurile de campioni, sportivii de la Dani San au obţinut şi 15 locuri 2, dintre care 14 la individual şi una la kumite echipe la copii 8 – 9 ani. Totodată, au fost cucerite şi 8 medalii de bronz.

Copiii Eduard Păcurar, Antonio Blejan şi Luca Chit Stînean au obţinut locul II la kumite echipe, iar aurul pe echipe a fost obţinut de cadeţii Mihail Chiş, David Almăşan, Darius Hegheduş şi Denis Covaci.