România face scor cu Thailanda şi se califică în sferturile Campionatului Mondial

0 comment 75 views

“Tricolorii” s-au impus cu 7 – 0, meci în care Andrei Şumălan a avut o prestaţie foarte bună, marcând două goluri şi furnizând o pasă decisivă

România face senzaţie la Campionatul Mondial din Emiratele Arabe Unite. A terminat faza grupelor neînvinsă şi s-a calificat en fanfare în optimile de finală ale turneului din Ras Al Khaimah, acolo unde a dat peste Thailanda. Asiaticii au produs surpriza în faza grupelor, calificându-se în dauna Ucrainei şi visau frumos şi pentru meciul cu România. Însă, “tricolorii” n-au stat la discuţii şi le-au frânt rapid aripile thailandezilor.

Jocul s-a disputat în această dimineaţă, de la ora 8.30, iar România s-a impus fără probleme cu scorul de 7 – 0, partidă în care a strălucit Andrei Şumălan – cu două goluri şi o pasă decisivă. “Tricolorul” este un nume cunoscut în fotbalul sălăjean, fiind fost fotbalist la CS Barcău Nuşfalău pe teren mare.

În sferturile de finală, România va da peste reprezentativa ţării gazdă, Emiratele Arabe Unite, Naţională ce a obţinut calificarea în sferturi după ce a eliminat Georgia, în prelungiri, scor 3 – 2, după ce la finalul timpului regulamentar a fost 1 – 1.

Duelul dintre România şi Emiratele Arabe Unite, din sferturile de finală ale Campionatului Mondial, va avea loc joi, 2 noiembrie, începând cu ora 16.30 (ora României).

Este a patra ediţie a Campionatului Mondial de minifotbal, iar la precedentele două ediţii (2019 – Australia, respectiv 2015 – SUA), România a obţinut, de fiecare dată, medaliile de bronz. 32 de formaţii se află la startul acestei ediţii.

Lotul României pentru Mondialele din Emiratele Arabe Unite:

Portari: Ionuţ Neacşa (34 ani, Nova Vita Târgu Mureş) şi Dragoş Niţu (28 ani, Reggio Liriada Braşov);

Jucători de câmp: Alexandru Bourceanu (38 ani, Ajax Dulcisimo Galaţi), Vasile Pop (32 ani, Sam Vig CCM Bistriţa), Mircea Popa (35 ani, Juventus Sibiu), Andrei Balea (30 ani, Nova Vita Târgu Mureş), Mircea Ungur (34 ani, Nova Vita Târgu Mureş), Andrei Nemiţanu (30 ani, Glissando Timişoara), Vlad Mocanu (24 ani, Premier Iaşi), Bogdan Covaci (34 ani, Sam Vig CCM Bistriţa), Andrei Ferik (25 ani, Bad Boys Oradea), Saron Chirică (30 ani, Old Boys Bucureşti), Marius Balogh (23 ani, Bad Boys Oradea), Andrei Şumălan (29 ani, Bad Boys Oradea) şi Gabriel Dumitraşcu (23 ani, Chedra TAX Ploieşti).

Staff: Ioan Onicaș – președinte, Virgil Bejenaru – antrenor principal, Laszlo Klein – antrenor secund, Dan Ştefan Cojocaru – manager, Cristian Lupu – director tehnic, Emil Cotenescu – medic.