Radu Puie, aproape de medalie la Naţionalele de box la tineret

0 comment 77 views

Pugilistul de la CSM Zalău a boxat la categoria 75 de kilograme, acolo unde a obţinut locul 5

Municipiul Bacău a găzduit zilele trecute Campionatul Naţional de box la categoria de vârstă tineret. Competiţia a fost una acerbă şi sportivii au fost înscrişi la nu mai puţin de 13 categorii de greutate. Au fost categorii foarte populate, chiar şi cu 14 – 15 sportivi. Astfel, drumul spre medalie a fost dificil, dar cei care au răzbit cu siguranţă că au avut o satisfacţie mai mare.

La nivel de tineret au fost eligibili sportivii născuţi în anii 2005 – 2006, iar judeţul Sălaj a avut un singur reprezentant. Este vorba despre Radu Puie de la CSM Zalău. Elevul lui Adrian Popuţea a urcat în ring la categoria 75 de kilograme, iar la final de competiţie a reuşit să obţină locul 5.

Chiar dacă nu a fost să fie medalie, competiţia a fost una acerbă şi cu siguranţă că experienţa acestor Naţionale îi va fi de folos lui Puie în competiţiile viitoare.

Pentru pugiliştii de la CSM Zalău urmează Campionatul Naţional de seniori, acolo unde vor boxa Paul Magdaş şi David Chiş.