Responsive Menu
Add more content here...


Patru elevi din Sălaj premiați la etapa națională a Olimpiadei de limba și literatura maternă slovacă

Coniaric Patrik, Marincaș Denisa, Smitec Cristina și Iabloncic Sebastian sunt cei patru olimpici care au facut mândră comuna Plopiș dar și județul Sălaj, obținând premii la Olimpiada Națională de Limba și literatura maternă slovacă

by Mihai POP
0 comment 1.1K views
A+A-
Reset

În contextul multietnic și multicultural al Transilvaniei și al Banatului, învățământul în limbile materne reprezintă o preocupare constantă și înregistrează o frumoasă tradiție de-a lungul anilor.

În acest sens, interesul pentru studiul limbilor materne, cehă, sârbă și slovacă, este unul semnificativ, care se conturează și prin olimpiade naționale.

În perioada 26-29 aprilie 2024, în organizarea Ministerului Educației și în colaborare cu Uniunea Sârbilor din România și cu Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România, va avea loc, la Bistrița, Olimpiada Națională de Limbi Slave Materne: Cehă, Sârbă și Slovacă.

Astfel, Școala Gimnazială Nr. 1 Plopiș, structura Școala Gimnazială Nr. 1 Făgetu a participat la etapa națională a Olimpiadei de Limba și literatura maternă slovacă, care a avut loc, la Bistrița, de unde patru elevi s-au întors cu premii excelente și au făcut mândrii comuna și județul.

La etapa județeană a Olimpiadei de Limba și literatura maternă slovacă, clasele V-XII, s-a desfășurat la Liceul Teoretic ,,Jozef Kozaček” Budoi, județul Bihor.

La competiție au participat și 15 elevi din ciclul gimnazial de la Școala Gimnazială Nr. 1 Plopiș, structura Școala Gimnazială Nr. 1 Făgetu.

S-au calificat la etapa națională următorii elevi:

Schipala Flavius, clasa a V- a
Șulan Darius – Ianko, clasa a V- a
Coniaric Patrik, clasa a VI- a
Trojak Jaroslav – Marian, clasa a VI- a
Smitec Cristina – Ana, clasa a VII-a
Gubani Bianka – Deniska, clasa a VII- a
Marincaș Denisa, clasa a VIII- a
Iabloncic Sebastian, clasa a VIII- a

La etapa națională, care a avut loc, la Bistrița (26 – 29 aprilie 2024) au obţinut premii, după cum urmează:

Premiul I: Coniaric Patrik, clasa a VI- a
Premiul I: Marincaș Denisa, clasa a VIII- a
Premiul al III-lea: Smitec Cristina – Ana, clasa a VII- a

Premiul special: Iabloncic Sebastian , clasa a VIII- a

Elevii au fost îndrumați de profesorul Podhora Iosif și au fost însoțiți de profesoara Trojak Hermina Ana.

Biroul de presă al Inspectoratului Școlar Județean Sălaj.

You may also like

Leave a Comment