Meci „nebun” sub Măgură. Sportul Şimleu revine de la 0 – 3 şi obţine un punct cu CFR Cluj II!

by Ionuţ COSTINAŞ
0 comment 23 views

Un joc ce părea pierdut prin minutul 55, când CFR Cluj II conducea la Şimleu cu 3 – 0 s-a transformat într-un spectacol veritabil pentru şimleuani, după ce elevii lui Dacian Nastai au avut o revenire de marcă. Era minutul 75, când Adelin Neaga şi-a adus echipa în joc, iar pe final, gazdele au mai înscris prin Răzvan Pop şi Gueye Mansour, astfel că au salvat un punct din acest meci

Meci nebun sub Măgură, între Sportul Şimleu şi CFR Cluj II, încheiat cu o remiză spectaculoasă, în care s-au marcat şase goluri. Deşi gazdele aveau trei victorii în pecedentele confruntări de acasă, din acest an, la partida din Vinerea Mare, elevii lui Dacian Nastai au început prost.

S-au văzut conduşi încă din minutul 14, când CFR II a beneficiat de un penalty, executat precis de George Leaţă. Sportul Şimleu nu şi-a revenit din şoc, iar în minutul 20 a mai încasat un gol, portarul Cosma fiind învins de şutul lui Emmanuel Yeboah. Cu acest scor s-a intrat la pauză, iar Sportul Şimleu era cu moralul la pământ.

S-a văzut acest lucru şi după reluare, astfel că în minutul 55, la un atac pornit de la limita ofsaid-ului, clujenii au făcut 0 – 3.

Scorul de 0 – 3 era şi în minutul 75 şi nimeni nu mai spera la o revenire. A urmat un ultim sfert de oră de senzaţie pentru gazde. Adelin Neaga şi-a adus echipa în joc, printr-un gol marcat cu o lovitură de cap, din 10 metri, după centrarea lui Mansour. A fost golul care a dat curaj elevilor lui Dacian Nastai. Astfel, în minutul 82, şimleuanii au înscris din nou. A fost o acţiune începută de la mijlocul terenului de Mihai Cohan, care a trecut de mai mulţi adversari, a centrat în faţa porţii, de unde Răzvan Pop a împins balonul în plasă.

În minutul 89 avea să se facă 3 – 3. Tânărul Emanuel Seran – intrat de câteva minute în teren – a pătruns bine pe partea dreaptă, a centrat în careu, iar din aproximativ 14 metri, Mansour reuşit să egaleze!

Au urmat prelungirile, iar Sportul a mai avut câteva acţiuni ofensive, iar cu puţină şansă putea marca golul victoriei.

S-a terminat 3 – 3, iar acest punct îi mulţumeşte pe şimleuani, având în vedere că în minutul 75, CFR II avea un avans de trei goluri pe tabelă.

După această remiză, Sportul Şimleu coboară pe locul 3 în play-out, fiind depăşită în clasament de CSM Satu Mare, echipă pe care o va întâlni etapa următoare.

Sportul Şimleu – CFR Cluj II 3 – 3 (0 – 2)!

Au marcat: Adelin Neaga (75), Răzvan Pop (82) şi Gueye Mansour (89), respectiv George Leaţă (14 – 11 m), Emmanuel Yeboah (20) şi Vlad Fărcăşan (55)

Sportul: Paul Cosma – Paul Pedro, Marius Leitan, Mihai Cohan, Adelin Neaga, Ionuţ Paşcu, Răzvan Pop, George Pop, Vlad Lujerdean, Cătălin Vaida şi Gueye Mansour (cpt.). Au mai intrat: Luigi Pop, Lazăr Zoltan şi Emanuel Seran. Rezerve: Sipos Jozsef – Vlad Opriş, Paul Pop, Cătălin Pop, Lukacs Marc şi Andrei Jula. Antrenor: Dacian Nastai

CFR II: Răzvan Sava – Vlad Fărcăşan, Viktor Kun, David Milchiş, David Orman, Sergiu Luca, Bogdan Sucitu, Davide Popşa, Alexandru Bucică, Raul Haiduc şi Emmanuel Yeboah. Rezerve: Costel Frănculescu – Alexandru Stoian, Rareş Urcan, Andrei Zbona, Horea Pleşa, Tudor Man, Tudor Lucaci, Tiberiu Mistode şi George Leaţă. Antrenor: Ovidiu Ceclan