HC Zalău încheie campionatul la Baia Mare, după ce sălăjencele au pierdut clar acasă meciul cu vicecampioana Rapid. Partida cu Minaur se vede la TV

În ultima rundă, sălăjencele joacă pe terenul celor de la Minaur. Jocul se va disputa sâmbătă, de la ora 17.30, în direct la PRO Arena

by Ionuţ COSTINAŞ
0 comment 467 views

Ediţia din acest an a Ligii Florilor se apropie de final. Miercuri, în penultima rundă, gruparea antrenată de Gheorghe Tadici a pierdut cu Rapid Bucureşti. Sigur, era previzibilă această înfrângere în faţa uneia dintre cele mai bune formaţii din România.

În prima repriză, HC Zalău s-a ţinut tare, dar diferenţa de valoare s-a văzut bine după revenirea de la vestiare. Astfel, dacă la pauză giuleştencele aveau doar două goluri avans, în repriza secundă diferenţa a crescut. S-a terminat 18 – 26, dar eşecul trebuie uitat extrem de rapid, deoarece fetele noastre trebuie să se mobilizeze pentru turneul de baraj

Până atunci, în ultima etapă de campionat, sălăjencele joacă în Maramureş contra unei formaţii care se luptă să evite barajul. Minaur are în continuare şanse faţă de HC Zalău, pentru care partida de sâmbătă este practic un antrenament înaintea barajului de salvare.

Dacă HC Zalău este condamnată să meargă la baraj, pentru a evita locul 12 se luptă nu mai puţin de 5 echipe. Este vorba de Minaur Baia Mare, Corona Braşov, CSM Tg. Jiu, Măgura Cisnădie, chiar şi Gloria Buzău.

Partida dintre Minaur Baia Mare şi HC Zalău are loc sâmbătă, de la ora 17.30 şi urmează să fie televizată de PRO Arena.