FOTO. Școala Gimnazială Nr. 1 Ip a câştigat Cupa Văii Barcăului II de la Marca

by Călin ONICAŞ
0 comment 33 views

Elevii şcolii din Ip s-au clasat pe locul 1 la handbal fete şi minifotbal, iar la trei probe atletice s-au impus tot elevi de la Ip – Molnar Barbara (săritura în lungime şi viteză) şi Koble Krisztina (rezistență). Pe locul secund s-a clasat Școala Gimnazială Nr. 1 Camăr, care a avut pe primul loc trei elevi la probele atletice – Kovács Krisztián (viteză), Kanalas Antonio (rezistenţă) şi Nagy Pálma (aruncarea mingii de oină). Chiar dacă au câștigat competiția la trei sporturi de echipă (volei băieți, volei fete și handbal băieți), Școala Gimnazială Nr. 1 Marca s-a clasat pe locul trei în clasamentul general

În acest weekend, în 10 localităţi din Sălaj au avut loc competiţiile sportive din cadrul fazei pe văi a celei de-a 53-a ediţie a “Cupa Văilor”.

Vineri, 11 mai, la Şcoala Gimnazială Nr. 1 Marca, s-au desfăşurat competiţiile sportive de la grupa “Valea Barcăului II”. La start s-au aflat elevi şi echipe de la patru unităţi şcolare, este vorba de Școala Gimnazială Nr. 1 Marca, Școala Gimnazială Nr. 1 Ip, Școala Gimnazială Nr. 1 Camăr şi Școala Gimnazială “Avram Iancu” Halmășd.

După desfăşurarea tuturor probelor sportive, competiţia a fost câştigată de Școala Gimnazială Nr. 1 Ip.

Pe podium au mai urcat Școala Gimnazială Nr. 1 Marca (locul 2) şi Școala Gimnazială Nr. 1 Camăr (locul 3).

La handbal, echipa Școlii Gimnazială Nr. 1 Ip s-a impus la fete, în timp ce la băieţi a câştigat Școala Gimnazială Nr. 1 Marca.

La volei, Școala Gimnazială Nr. 1 Marca s-a clasat pe locul 1, atât la fete, cât şi la băieţi!

În fine, la minifotbal s-a impus echipa de la Școala Gimnazială Nr. 1 Ip.

La atletism, Nagy Pálma (Camăr) şi Moisi Ionuț (Halmășd) au câştigat concursul de aruncare a mingii de oină. La viteză, s-au impus Molnar Barbara (Ip) şi Kovács Krisztián (Camăr). La săritura în lungime, pe locul 1 s-au clasat Molnar Barbara (Ip) şi Șofineți Mihai (Marca). În fine, la rezistenţă, cursa a fost câştigată de Koble Krisztina (Ip) şi Kanalas Antonio (Camăr).