FOTO. Rapid Jibou face scor la Zimbor şi îşi continuă parcursul perfect şi la juniori. REZULTATE şi CLASAMENT

by Ionuţ COSTINAŞ
0 comment 61 views

Rapid Jibou şi Sportul Şimleu merg bară la bară în acest sezon în Campionatul de Juniori A1 din Liga a IV-a. Cele două formaţii au maxim de puncte după şase etape dar şi golaveraj impresionant. Şimleuanii au înscris 52 de goluri, în timp ce jibouanii au marcat nu mai puţin de 33 de ori. Cele două formaţii vor fi faţă în faţă în faţă în derby-ul etapei a VIII-a, programat la Jibou

Sportul Şimleu activează cu două echipe în campionatul de juniori A1,  iar prima echipă care joacă în locul celor de la AS Juniorii Ip este o candidată la titlul de campioană. Gruparea de sub Măgură se află în fotoliul de lider cu maxim de puncte în şase jocuri, în care a marcat nu mai puţin de 52 de goluri. Şi în ultima rundă, şimleuanii s-au impus la scor în faţa celor de la ACS Bănişor-Peceiu.

După prima repriză scorul a fost 2 – 0, însă a urmat o repriză secundă în care Sportul Şimleu s-a dezlănţuit şi a mai înscris alte şapte goluri!

Un parcurs asemănător are şi Rapid Jibou, care în şase etape a înregistrat victorii pe linie. Gruparea de pe Someş s-a impus cu 9 – 1 în deplasare de la Rapid Zimbor şi a ajuns la 33 de goluri marcate până acum. Cele mai bune echipe de juniori se vor afla faţă în faţă în etapa a VIII-a, într-un derby programat la Jibou.

CS Barcău Nuşfalău şi-a amânat meciul cu Someşul Someş-Odorhei, astfel că fosta campionă are doar patru jocuri disputate, deoarece a mai fost amânată şi partida din prima etapă cu Luceafărul Bălan. Cu toate acestea, CS Barcău Nuşfalău a răms pe podium cu 12 puncte acumulate în patru  jocuri.

Luceafărul Bălan s-a îndepărtat de podium după un pas greşit acasă cu AS FC Chieşd. Luceafărul a avut 2 – 0 după primul sfert de oră, dar a cedat  teren inexplicabil în ultimele cinci minute, când AS FC Chieşd a marcat două goluri.

În etapa de la finalul săptămânii trecute s-a mai disputat partida dintre Sportul II şi Ardealul Crişeni.Şi echipa secundă a juniorilor de la Şimleu a câştigat şi a bifat a doua victorie din acest campionat. Alex Crişan a reuşit o “dublă”, iar pe lista marcatorilor şi-a mai trecut numele Alin Raul.

Rezultatele şi marcatorii etapei a VII-a la juniori A1:

Rapid Zimbor – Rapid Jibou                 1 – 9 (1 – 4)

Au marcat: Denis Pop (‘2-aut.), respectiv Patric Cosma (‘6, 15 şi 51), Gabriel Pop (‘18 şi 22), Alin Sână (‘57), Alin Marian (‘65) şi Mihăiţă Oros (‘68 şi 72)

Sportul Şimleu II - Ardealul Crişeni 3 – 0 (1 – 0)

Au marcat: Alex Crişan (‘24 şi 62) şi Alin Raul (‘66)

Sportul Şimleu – ACS Bănişor-Peceiu 9 – 0 (2 – 0)

Au marcat: Eduard Varga (‘19 şi 68), Vasile Mona (‘25 şi 66), Tudor Pop (‘49), David Vereş (‘55), Cătălin Pop (‘59) şi Lukacs Mark (‘70 şi 72)

Luceafărul Bălan – FC Chieşd  2 – 2 (2 – 0)

Au marcat: Sergiu Onaţ (‘3) şi Daniel Colcer (‘16), respectiv Răzvan Mierluţ (‘75) şi Cristian Sabou (‘77) CS Barcău Nuşfalău – Someşul Someş Odorhei (amânat)