Responsive Menu
Add more content here...


FOTO. A debutat ediţia a 52-a a Cupei Văilor

by Cristian MOLDOVAN
0 comment 55 views
A+A-
Reset

Prima competiţie care a avut loc în cadrul ediţiei de anul acesta a Cupei Văilor a fost Cupa Oraşelor, cu echipe participante de la cele trei oraşe din judeţul Sălaj


Cupa Văilor este cea mai veche competiţie sportivă din judeţul Sălaj. După doi ani de pauză, competiţia revine anul acesta cu ediţia a 52-a. Organizată de DJST Sălaj, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Sălaj, Cupa Văilor a debutat în această săptămână.

Prima competiţie a avut loc marţi, la Şcoala Gimnazială „Silvania” din Şimleu Silvaniei. Este vorba despre Cupa Oraşelor, acolo unde au participat şcolile din cele trei oraşe sălăjene. Elevii s-au întrecut la patru discipline sportive, minifotbal, volei, handbal şi atletism cu probele de viteză 60m, rezistenţă 800m fete, 1000m băieţi, aruncarea mingii de oină şi săritură în lungime.

În urma rezultatelor înregistrate, Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei s-a clasat pe locul 1, fiind urmată de Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou şi Şcoala Gimnazială „Andrei Mureşanu” Cehu Silvaniei.

Astăzi, 19 mai, se derulează la Pericei – Cupa Văii Crasnei la care participă un număr de 6 şcoli. Este vorba de şcolile din Pericei, Vârşolţ, Bănişor, Horoatu Crasnei, Cizer şi Crasna.

Competiţia va continua şi vineri, când vor avea loc fazele zonale în alte 9 centre şcolare.

Astfel, Cupa Văii Someşului I – la Liceul Tehnologic Gâlgău unde participă un număr de 8 şcoli: Gâlgău, Zalha, Ileanda, Letca, Rus, Poiana Blenchii, Lozna şi Şimişna.

Cupa Văii Someşului II – la Şcoala Gimnazială Someş Odorhei, la care participă un număr de 4 şcoli: Someş Odorhei, Bălan, Năpradea şi Aluniş.

Cupa Văii Someşului III – la Şcoala Gimnazială Gârbou, unde participă 4 şcoli: Gârbou, Băbeni, Surduc şi Cristolţ.

Cupa Văii Barcăului I – la Şcoala Gimnazială Plopiş, participă un număr de 5 şcoli: Plopiş, Valcău de Jos, Nuşfalău, Sâg şi Boghiş.

Cupa Văii Barcăului II – la Şcoala Gimnazială Halmăşd, participă 4 şcoli: Halmăşd, Marca, Camăr şi Ip.

Cupă Văii Sălajului – la Şcoala Gimnazială Crişeni, participă 4 şcoli: Crişeni, Mirşid, Sălăţig şi Dobrin.

Cupa Văii Agrijului – la Şcoala Gimnazială Creaca, participă 5 şcoli: Creaca, Treznea, Buciumi, Românaşi şi Agrij.

Cupa Văii Almaşului – la Şcoala Gimnazială Sânmihaiu Almaşului, participă 7 şcoli: Sânmihaiu Almaşului, Zimbor, Cuzăplac, Dragu, Fildu de Jos, Hida şi Almaşu.

Cupa Văii Zalăului – la Şcoala Sărmăşag, participă 6 şcoli gimnaziale: Sărmăşag, Bobota, Chieşd, Bocşa, Măerişte şi Şamşud.

Cupa Municipiului Zalău (17 – 24 mai 2022) – organizatoare Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu”, participă 8 şcoli gimnaziale din municipiul Zalău: Mihai Eminescu, Gheorghe Lazăr, Ioan Sima, Corneliu Coposu, Simion Bărnuţiu, Iuliu Maniu, Avram Iancu şi Porolissum.

La etapa pe văi participă un număr de 64 de unităţi de învăţământ din Sălaj, cu aproximativ 3.000 – 3.500 de elevi de gimnaziu participanţi.

Etapa judeţeană va avea loc la Zalău, vineri, 27 mai, în mai multe locaţii. La etapa judeţeană vor participa câştigătoarele de la etapa pe văi şi primii doi clasaţi la probele de atletism.


60 m fete

  1. Luana Ardelean (Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu)
  2. Alexandra Barna (Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou)
  3. Kasa Yvette (Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo” Cehu Silvaniei)

60 m băieţi

  1. Denis Modi (Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou)
  2. Darius Trif (Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu)
  3. Samir Varga (Şcoala Gimnazială „Andrei Mureşanu” Cehu Silvaniei)

Lungime fete

  1. Luana Ardelean (Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei)
  2. Dorothea Bucur (Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei)
  3. Szabo Dorka (Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo” Cehu Silvaniei)

Lungime băieţi

  1. David Vereş (Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei)
  2. Samir Varga (Şcoala Gimnazială „Andrei Mureşanu” Cehu Silvaniei)
  3. Luca Chiş (Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou)

Aruncarea mingii de oină

  1. Alexandra Buzure (Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou)
  2. Kira Geiger (Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei)
  3. Oana Pop (Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou)

Aruncarea mingii de oină băieţi

  1. Samir Varga (Şcoala Gimnazială „Andrei Mureşanu” Cehu Silvaniei)
  2. Alexandru Hidi (Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei)
  3. Alexandru Gârbouan (Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou)

800 m fete

  1. Alexandra Barna (Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou)
  2. Dorothea Bucur (Şcoala Gimnazială „Silvaniei” Şimleu Silvaniei)
  3. Szilpoly Odett (Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo” Cehu Silvaniei)

1000 m băieţi

  1. Denis Modi (Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou)
  2. Emanuel Neaga (Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei)
  3. Darius Trif (Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei)

Minifotbal

  1. Şcoala Gimnazială „Andrei Mureşanu” Cehu Silvaniei
  2. Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei
  3. Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou

Volei fete

  1. Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei
  2. Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou
  3. Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo” Cehu Silvaniei

Volei băieţi

  1. Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei
  2. Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo” Cehu Silvaniei
  3. Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou

Handbal fete

  1. Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou
  2. Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei
  3. Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo” Cehu Silvaniei

Handbal băieţi

  1. Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou
  2. Şcoala Gimnazială „Gyulaffy Laszlo” Cehu Silvaniei
  3. Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei

Sursa foto: Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei

You may also like

Leave a Comment