Deşi a avut avantaj la pauză, HC Zalău se întoarce fără puncte de la Buzău

Gruparea sălăjeană a câştigat prima repriză, însă, în partea secundă, gazdele au recuperat deficitul şi chiar s-au distanţat la cinci goluri până la final

0 comment 18 views

Deşi pornea cu a doua şansă, HC Zalău nu avea nimic de pierdut în confruntarea de la Buzău, astfel că Emilja Lazic şi compania s-au dus cu gânduri mari în această deplasare. Începutul de meci a fost promiţător şi chiar dacă Buzăul a condus cu 4 – 3, Zalăul a revenit şi s-a făcut 4 – 7, graţie golurilor marcate de Lazic (două), Naumenko şi Ben Abdallah.

Gazdele aveau să egaleze la 8, dar Andreea Bujor avea să înscrie pentru a duce Zalăul din nou în avantaj, s-a făcut 9 – 9, pentru ca Bujor să înscrie din nou, 9 – 10, iar ulterior, gruparea de sub Meseş s-a distanţat datorită golurilor marcate de Roberta Stamin, scor 9 – 12. Avantajul Zalăul a rezistat până la pauză, iar la cabine s-a intrat cu scorul 14 -16.

În schimb, repriza secundă a fost una de coşmar. Visul frumos care s-a făurit după prestaţia din prima repriză avea să rămână la acest stadiu, de vis. Gazdele au intrat mai montate în partea a doua şi după doar patru minute au reuşit să egaleze la 18.

HC Zalău a mai rezistat alte trei minute, în minutul 37 fiind 21 – 20. După aceasta, Gloria Buzău s-a distanţat tot mai mult pe tabelă, iar Zalăul nu a mai avut nicio şansă.

S-a terminat 35 – 30, după o partidă în care internaţionala Roberta Stamin a fost cea mai bună marcatoare a Zalăului cu 7 goluri marcate din 8 aruncări.

Gloria Buzău – HC Zalău 35 – 30 (14 – 16)

Gloria: Ana-Maria Mazareanu, Ljubica Nenezic, Tea Pijevic – Dziyana Ilyina (7), Tamara Pal (6 – 3 de la 7m), Raluca-Ionela Nicolae (4), Daria Bucur (4), Valentina Blazevic (2), Nikoletta Papp (2), Andreea Alexandra Coman (2), Andra-Liviana Moroianu (2), Marija Petrovic (2), Fanta Keita, Oana Alexandra Andrei şi Oana Andreea Sirb. Antrenor: Daniel Anca

HC Zalău: Viorica Ţăgean, Sara Rus – Roberta Samin (7 – 4 de la 7m), Andriyana Naumenko (6), Emilja Lazic (6), Aya Ben Abdallah (5), Andreea Bujor (4 – 2 de la 7m), Krisztina Toth (1), Tatyana Prycop (1), Daniela Necula, Ioana Dănilescu, Florentina Moisin şi Ioana Bălăceanu. Antrenor: G. Tadici