Responsive Menu
Add more content here...


Concluzii după ediţia din acest an a Cupei Văilor

by Sportul Salajean
0 comment 103 views
A+A-
Reset

„Ediţia a 53-a a Cupei Văilor – Sălajul în Mişcare a fost una reuşită, cu mici excepţii în special la etapa judeţeană, unde, din diferite motive, nu s-au prezentat toţi elevii şi toate şcolile calificate de la etapa pe văi.             

Faptul că, la etapa judeţeană a Cupei Vailor nu s-au prezentat pentru a participa toţi elevii şi toate şcolile calificate de la etapa pe văi, ar trebui să fie un semn de întrebare pentru anumite cadre didactice, pentru că, până la urmă, această competiţie de tradiţie a judeţului Sălaj se adresează doar eleviilor din clasele gimnaziale, nu se organizează pentru DJST Sălaj sau pentru anumiţi profesori sau directori de şcoală.

Până la urmă, prin organizarea acestei activităţi extraşcolare, ar trebui să facem legătura între elevii care au calităţi native şi motrice deosebite şi înalta performanţă şi sperăm ca după derularea competiţiei să găsim cel puţin 40-50 de elevi talentaţi care să fie legitimaţi la structurile sportive de performanţă de pe raza judeţului Sălaj.

Dar una peste alta, competiţia a fost una reuşită, mai ales la etapa pe văi, etapă la care au participat un numar de 60 de şcoli, iar în toate cele 12 centre, organizarea a fost una foarte bună, în special în mediul rural. La finalul competiţiilor, delegaţii din partea DJST Sălaj au acordat premii constând în tricouri inscripţionate, trofee, plachete şi diplome.

Bugetul DJST Sălaj pentru organizarea acţiunii a fost de 11.000 lei. Aş dori să le mulţumesc tuturor celor implicaţi în această tradiţională acţiune sportivă a judeţului Sălaj, în special mulţumiri doamnelor şi domnilor profesori de educaţie fizică şi sport care ne-au sprijinit în organizare.Până la urmă, acesta este şi unul dintre atribuţiile DJST Sălaj, acela de a organiza şi finanţa acţiuni sportive în care să implicăm cât mai mulţi elevi şi tineri în practicarea sportului de masă pentru o dezvoltare fizică armonioasă şi în acelaşi timp la formarea legăturilor de prietenie între elevii unităţilor şcolare participante”.

Rezultatele cuantificabile după Cupa Văilor – Sălajul în Mişcare 2023:

– cca 3.000 de elevi participanţi la etapa pe văi şi la etapa judeţeană;

– 60 de unităţi de învăţământ din ciclul gimnazial implicate;

– peste 100 de ore de întreceri sportive la cele 4 discipline: atletism, volei, handbal şi minifotbal;

– 17 centre şcolare diferite în care s-au derulat competiţiile în perioada 5-19 mai 2023;

– cca 70-80 de profesori de educaţie fizică şi sport implicaţi”.

Director executiv, Adrian Fărcaş


Clasamentul pe ramuri la faza finală

Atletism:

Viteza 60m fete:

1 – Vidui Nikolett – Scoala Nusfalau, 2 – Goron Aurora Maria – Scoala Creaca, 3 – Molnar Barbara – Scoala Ip


Viteza 60m baieti:

1 – Molnar Gergo – Scoala Deja, 2 – Iacob Cristian – Scoala Jibou, 3 – Bartos Abel – Scoala Varsolt


Alergare de rezistenta 800m fete:

1 – Pasca Andreea – Scoala Pericei, 2 – Vidui Nikolett – Scoala Nusfalau, 3 – Alszegy Dora – Scoala Deja


Alergare de rezistenta 1000m baieti:

1 – Revnic Mario – Scoala Jibou, 2 – Covaciu Daniel – Scoala Chiesd, 3 – Breje David – Scoala Banisor


Aruncarea mingii de oina fete:

1 – Samsudan Adelina – Scoala Bocsa, 2 – Tarle Andreea – Scoala Sag, 3 – Samsudan Maria – Scoala Bocsa


Aruncarea mingii de oina baieti:

1 – Bojan Andrei – Scoala Criseni, 2 – Grebenar Flaviu Doru – Scoala Plopis, 3 – Covaci Sergiu – Scoala Dragu


Saritura in lungime fete:

1 – Vidui Nikolett – Scoala Nusfalau, 2 – Molnar Barbara – Scoala Ip, 3 – Pasca Andreea – Scoala Pericei


 Saritura in lungime baieti:

1 – Molnar Gergo – Scoala Deja, 2 – Cote Raul – Scoala Plopis, 3 – Bartos Abel – Scoala Varsolt.


Jocuri Sportive:

Minifotbal – 6 şcoli participante: Jibou, Mirşid, Valcău de Jos, Ip, Chieşd şi Corneliu Coposu Zalău

Clasament: 1. Valcau de Jos, 2. Jibou, 3. Mirsid


Handbal fete – 5 şcoli participante: Ip, Rus, Năpradea, Sărmăşag şi Crasna

Clasament: 1. Crasna , 2. Sărmăşag, 3. Ip


Handbal băieţi – 5 şcoli participante: Crasna, Rus, Năpradea, Jibou şi Nuşfalau

Clasament: 1. Crasna, 2. Nusfalau, 3. Jibou


Volei fete – 5 şcoli participante: Cizer, Marca, Românaşi, Zalha şi Plopiş

Clasament: 1. Plopis, 2. Zalha, 3. Cizer


Volei băieţi – 8 şcoli participante: Treznea, Hida, Bălan, Cehu Silvaniei, Sâg, Ileanda, Surduc şi Marca

Clasament: 1. Cehu Silvaniei, 2. Sag, 3. Hida


You may also like

Leave a Comment