Responsive Menu
Add more content here...


Clasamentele celor mai buni sportivi ai Sălajului în anul 2021!

by Cristian MOLDOVAN
0 comment 109 views
A+A-
Reset

Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Sălaj a alcătuit două clasamente, unul pentru sporturile olimpice şi unul pentru sporturile neolimpice, al sportivilor cu cele mai bune rezultate în anul 2021. Pe lângă cele două clasamente, DJST Sălaj a întocmit şi o listă cu premii speciale pentru tinere talente, urmând să acorde şi diplome de merit pentru sportivii sălăjeni care sunt legitimaţi în alt judeţ şi nu numai


La fel ca şi în fiecare final de an, DJST Sălaj a analizat toate rezultatele sportivilor sălăjeni obţinute în anul în curs, iar la final de decembrie a întocmit două clasamente al celor mai buni sportivi, unul pentru sporturile olimpice, altul pentru sporturile neolimpice.

Bugetul DJST Sălaj pentru premiile acordate în acest an este de 10.000 de lei, suma care va fi împărţită sportivilor din cele două clasamente, sporturi olimpice şi neolimpice.

Patrik Bolduţ şi Diana Tănăsescu au fost pe locul 1 la sporturi olimpice, în timp ce pe locul 2 s-au clasat pugiliştii Margareta Hidigan şi Paul Magdaş. Podiumul a fost completat de voleibalistul Rareş Bălean.

În clasamentul sporturilor neolimpice, pe locul 1 s-a clasat karateka Ilena Benescu, urmată de Iulia Cliţan, podiumul fiind completat de Elias Rad (culturism) şi Cristian Duţă (karate).

Felicit toţi sportivii cu rezultate foarte bune în acest an 2021 şi sper ca în anul 2022 să revenim cu adevărat la ceea ce a fost în anii anteriori sportul din România şi să ne putem bucura de fenomenul sportiv fără nici o măsură de restricţie”, a conchis Adrian Fărcaş.

Pe lângă aceste două clasamente, DJST Sălaj va premia şi tinerele talente din judeţ, urmând să acorde diplome de merit şi celor mai buni sportivi sălăjeni, care sunt legitimaţi în alt judeţ, sau antrenorilor cu merite deosebite.

“Diplomele de merit, cu câteva excepţii, sunt acordate anumitor sportivi legitimaţi într-un alt judeţ al României, care au obţinut rezultate foarte bune în anul 2021. Premiile speciale acordate tinerelor talente din sportul sălăjean au menirea de a încuraja fenomenul sportiv şide a îndemna cât mai mulţi copii şi elevi să practice sport de performanţă de la o vârstă cât mai fragedă. Având în vedere faptul că sportivii care vor primi diplome de merit şi premii speciale sunt legitimaţi la cluburi care nu au sediul în judeţul Sălaj, ei nu pot intra în clasamentul celor mai buni sportivi şi prin urmare, nu pot fi remuneraţi cu premii în bani. În alcătuirea celor patru categorii de ierarhi sportive, am încercat să includem pentru a fi premiaţi, sportivi din toate ramurile sportive care activează în judeţul Sălaj, dar, desigur, nu am omis rezultatele individuale ale anumitor sportivi care au făcut cinste comunităţii noastre locale”

Adrian Fărcaş, directorul executiv al DJST Sălaj

Sportivii şi antrenorii care se află în aceste clasamente de final de an sunt aşteptaţi în perioada 22 – 23 decembrie 2021 la sediul DJST Sălaj pentru a-şi ridica premiile în bani, diplomele şi plachetele.

Foto arhivă.


Clasament Sporturi Olimpice 2021

1. Patrik Bolduţ – tenis – ACS Sergiu Carp Tennis Club Zalau, antrenor Sergiu Carp

1. Diana Tănăsescu – box – CSM Zalău, antrenori Adrian Popuţea şi Ioan Dragoş

2. Margareta Hidigan – box – CSM Zalău, antrenori Adrian Popuţea şi Ioan Dragoş

2. Paul Magdaş – box  – CSM Zalău, antrenori Adrian Popuţea şi Ioan Dragoş

3. Rareş Bălean – volei – SCM Zalău, antrenor Marius Lazăr

Laureaţi:

– Bogdan Cuceu – tenis- ACS Tenis Club Bogdan Cuceu Zalău, antrenor Bogdan Cuceu

– Paula Teodorescu – handbal – HC Zalău, antrenor Gheorghe Tadici

– Raul Constantin Pruteanu – atletism – CSM Zalau, antrenor Mirel Seişanu

– Cristian Terec – box – CSM Zalău, antrenori Adrian Popuţea şi Ioan Dragoş

Maria Szatmari – box  – CSM Zalău, antrenori Adrian Popuţea şi Ioan Dragoş

– Gueye Mansour – fotbal – CS Sportul Şimleu, antrenor Dacian Nastai

– Raul Stanciu – fotbal – SCM Zalău, antrenor Dorin Toma


Clasament Sporturi Neolimpice 2021

1. Ilena Benescu – karate tradiţional, CS Terra Kid Zalău, antrenor Cristian Duţă

2. Iulia Cliţan – karate tradiţional, CS Terra Kid Zalău, antrenor Cristian Duţă

3. Elias Raul Rad – culturism – CS Alfa Zalău, antrenor Liviu Unguruşan

3. Cristian Duţă – karate tradiţional, CS Terra Kid Zalău, antrenor Cristian Duţă

Laureaţi:

Darius Goron – karate, CS Danisan Zalău, antrenor Dan Lucian Chiş

Samuel Benţa – karate, CS Danisan Zalău, antrenor Dan Lucian Chiş

Rareş Mayer – karate tradiţional, CS Terra Kid Zalău, antrenor Cristian Duţă

Antonia Iacob – karate tradiţional, CS Terra Kid Zalău, antrenor Cristian Duţă

Alexia Niţă – karate tradiţional, CS Terra Kid Zalău, antrenor Cristian Duţă

Natalia Dobrescu – karate tradiţional, CS Terra Kid Zalău, antrenor Cristian Duţă


Premii speciale pentru tinere talente ale sportului sălăjean

Patrik Verdeş – volei – Academia de Volei Marius Lazăr, antrenor Marius Lazăr

Alexandru Rad – karting – legitimat la CS Formula K Bucureşti

Ioana Lung – tenis – Palatul Copiilor Zalău

Iris Cuceu – tenis – ACS Bogdan Cuceu Tenis Club Zalău, antrenor Bogdan Cuceu

Ian Bolduţ – karate – CS Vidaliş Zalău – antrenor Cristian Bolduţ

Cezara Marincaş – karate – CS Seiko Zalau, antrenor Călin Marincaş

Daria Şandru – handbal – HC VM Zalău, antrenoare Valeria Motogna

Maria Lepădat – handbal – HC VM Zalău, antrenoare Valeria Motogna

Iulia Şamşudan – handbal – HC VM Zalău, antrenoare Valeria Motogna

Maria Csiki – atletism – CSS Zalău – profesor Nelian Ianchiş

Vasile Moldovan – lupte – CSS Zalău, profesor Gheorghe Panc

Giosue Almaş – atletism – LPS Zalău, profesor Lucian Bârlogeanu

Andrei Aiftimoaei – atletism – LPS Zalău, profesor Lucian Bârlogeanu

Ana Carp – tenis – Asociaţia Transilvania Tenis Club Zalău, antrenor Constantin Carp

Lucas Ştefănescu – handbal – HC Dinamyc Zalău, antrenoare Adriana Ştefănescu

Antonio Talos – tenis de masă – CSM Zalău, antrenori Victor Puie şi Augustin Mureşan.

Ianis Mesaroş – tenis de câmp – Asociaţia Transilvania Tenis Club, antrenor Mihai Anca


Diplome de merit acordate anumitor sportivi si antrenori sălăjeni cu rezultate foarte bune in anul 2021

Sergiu Carp – tenis – antrenor ACS Sergiu Carp Tennis  Club Zalău – Cel mai bun antrenor la sporturile individuale din judeţul Sălaj în anul 2021 

Eric Verdeş – tenis – legitimat la CS Winners TC Cluj Napoca – premiu pentru rezultate foarte bune obţinute la tenis în anul 2021, antrenor Adrian Szabo

Cristian Bolduţ – karate – CS Rokan Sibiu – premiu pentru rezultate deosebite în anul 2021 la karate

Alexandru Bologa – judo – Centrul Olimpic Naţional Cluj-Napoca, antrenori Gianina Andreica şi Tamas Gergely – premiu special pentru rezultate foarte bune la Jocurile Paralimpice 2020

Robert Parge – atletism – legitimat  la CSM Bucureşti – distincţie acordată pentru rezultate foarte bune obţinute la atletism în anul 2021

Florin Morar – director CNS Zalău/antrenor Rapid Jibou – distincţie pentru promovarea sportului şi a sportivilor de performanţă din judeţul Sălaj şi pentru rezultatele foarte bune obţinute cu CS Rapid Jibou în anul 2021

Andrei Brisc – arbitru principal de tenis – distincţie pentru merite deosebite în activitatea de arbitru în anul 2021

Trustului media – Sportul Sălăjean (Călin Onicaş, Cristian Moldovan, Ionut Costinaş) – distincţie acordată pentru promovarea şi popularizarea sportului sălăjean în anul 2021

Marius Morar  – distincţie acordată pentru promovarea şi popularizarea sportului sălăjean în anul 2021 în cotidianul Magazin Sălăjean

Liviu Unguruşan – culturism – antrenor/preşedinte CS Alfa Zalău – distincţie pentru susţinerea sportului de performanţă

Ioan Laslo – culturism – CS Gold Gym Şimleu Silvaniei – pentru rezultate notabile în anul 2021

Ştefan Olah – radio orientare Şimleu Silvaniei

Gabriel Ţiriac – fotbal – CS Rapid Jibou – cel mai bun fotbalist din Liga a IV-a de Fotbal Salaj

CS Rapid Jibou – premiu acordat pentru câştigarea Ligii a IV-a de fotbal în judetul Sălaj şi participantă la barajul de promovare în Liga a III-a de Fotbal.

You may also like

Leave a Comment