Responsive Menu
Add more content here...


Cine sunt cei 25 de elevi care vor reprezenta Sălajul la olimpiadele naţionale

Până în prezent, au avut loc etapele judeţene ale olimpiadelor de lingvistică, limba și literatura română și Concursul de Matematică aplicată „Adolf Haimovici”, la care au participat aproximativ 600 de elevi

by Mihai POP
0 comment 85 views
A+A-
Reset

Potrivit unui comunicat de presă al Inspectoratului Şcolar Judeţean Sălaj, sezonul Olimpiadelor școlare județene s-a deschis odată cu Olimpiada de Lingvistică „Solomon Marcus” (clasele V-XII), organizată la Liceul Tehnologic „Voievodul Gelu” Zalău, pe următoarele secțiuni: secțiunea Exercițiu, categoria A, clasele V-VI și categoria B, clasele VII-VIII, respectiv secțiunea Performanță, clasele IX-XII.

Au participat, în total, 55 elevi. S-au calificat, la etapa națională (Ploiești, 5-7 aprilie 2024), următorii elevi:

la secțiunea Exercițiu, categoria A, clasele V-VI, Fărcaș Andra, clasa a V-a, Colegiul Național „Silvania” Zalău, profesor îndrumător Ianchiș Alina și categoria B, clasele VII-VIII, Damian Alesia, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială „Porolissum” Zalău;

secțiunea Performanță, clasele IX-XII, Fazacaș Mihai-Tudor, clasa a XII-a, Colegiul Național „Silvania” Zalău, profesor îndrumător Tuduce Ioana și Morar Dora, clasa a XII-a, Colegiul Național „Silvania” Zalău, profesor îndrumător Dospinescu Liana.

Olimpiada de Limba și literatura română, clasele V-VIII și Olimpiada de Limba și literatura română, clasele IX-XII s-au desfășurat la Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău.

Au participat, în total, 298 elevi (225 la gimnaziu și 73 la liceu).

La gimnaziu, s-au calificat la etapa națională (Slatina, 17-21 aprilie 2024) următorii elevi:

Mitea Antonia, clasa a V-a, Școala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Zalău, profesor îndrumător Iacob Diana;

Vale Natalia-Alexandra, clasa a VI-a, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, profesor îndrumător Purdea Andreea;

Mihuț Iulia-Monica, clasa a VII-a, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, profesor îndrumător Purdea Andreea;

Talpoș Ștefan, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Zalău.

La liceu, s-au calificat la etapa națională (Suceava, 24-28 aprilie 2024) următorii elevi:

Pop Iulia, clasa a IX-a, Colegiul Național „Silvania” Zalău, profesor îndrumător Tuduce Ioana;

Chința Teodora, clasa a X-a, Colegiul Național „Silvania” Zalău, profesor îndrumător Chința Imelda;

Han Nadia, clasa a XI-a, Colegiul Național „Silvania” Zalău, profesor îndrumător Tuduce Ioana;

Roșan Evelin, clasa a XII, Colegiul Național „Silvania” Zalău, profesor îndrumător Dan Clara.

Olimpiada de Matematică, clasele V-XII, a avut loc la Colegiul Național „Silvania” Zalău.

Au participat, în total, 170 elevi. S-au calificat la etapa națională următorii elevi:

Fărcaș Andra, clasa a V-a, Colegiul Național „Silvania ”Zalău, profesor îndrumător Crișan Gabriela;

Șandor Ana Raisa, clasa a VI-a, Școala Gimnazială Nr.1 Valcău de Jos, profesor îndrumător Blaga Claudia;

Torje Iulia Maria, clasa a VII-a, Școala Gimnazială.„Silvania” Șimleu, profesor îndrumător Crișan Adriana;

Găvriluț Andrei, clasa a VIII-a, Colegiul Național „Silvania ”Zalău, profesor îndrumător Isa Lavinia;

Rad Viorela, clasa a IX-a, Colegiul Național „Silvania ”Zalău, profesor îndrumător Lucaciu Simona;

Barna Alexandru, clasa a X-a, Colegiul Național „Silvania ”Zalău, profesor îndrumător Lucaciu Simona;

Loga Patrik, clasa a XI-a, Colegiul Național „Silvania” Zalău, profesor îndrumător Turdean Katalin;

Tuduce Sergiu, clasa a XII-a, Colegiul Național „Silvania ”Zalău, profesor îndrumător Ilonța Andrei.

Etapa națională a Olimpiadei de Matematică se va desfășura, astfel:

pentru clasele V -VI, în perioada 9 -12 mai 2024, la Vaslui;

pentru clasele VII – VIII, în perioada 2-7 aprilie 2024, la Vaslui;

pentru clasele IX -XII, în perioada 2 – 7 aprilie 2024, la Târgu Mureș.

Concursul de Matematică aplicată „Adolf Haimovici”, clasele IX-XII, a avut loc la Liceul Tehnologic „Mihai Viteazul” Zalău. Au participat, în total, 66 elevi. S-au calificat la etapa națională (Iași, 23-26 mai 2024) următorii elevi:

Nemeth Matyas, clasa a IX-a, Colegiul Național „Silvania ”Zalău , profesor îndrumător Gaspar Edit;

Podina Daria, clasa a X-a, Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău, profesor îndrumător Opriș Adonia;

Iacoș Georgiana, clasa a XI-a, Liceul Tehnologic „Gheorghe Pop de Băsești” Cehu Silvaniei, profesor îndrumător Iuhas Cristina;

Buboi Giulia Maria, clasa a XII-a, Colegiul Național „Silvania” Zalău, profesor îndrumător Crișan Gabriela

Mercaș Gabriela, clasa a XII-a, Colegiul Național „Simion Bărnuțiu” Șimleu Silvaniei, profesor îndrumător Conde Maria.

You may also like

Leave a Comment