Rapid Jibou a urcat pe primul loc la juniori A1

Gruparea de pe Someş a făcut scor cu Ardealul Crişeni şi a devenit lider, având în vedere că Dumbrava Gîlgău a stat în a doua rundă din retur

O nouă schimbare de lider la juniorii din Liga a IV-a. În etapa trecută, Dumbava Gîlgău a ajuns pe primul loc, profitând de remiza dintre Sportul Şimleu şi Rapid Jibou. În a doua rundă din retur a venit rândul jibouanilor să profite de etapa liberă a celor din Gîlgău Almaşului şi să urce în fotoliul de lider.

Acest lucru a fost posibil şi datorită victoriei clare pe care elevii lui Ioan Fabian au obţinut-o în partida cu Ardealul Crişeni. Gazdele au avut un avantaj de trei goluri după prima repriză, dar au continuat să joace ofensiv, iar în partea secundă au mai înscris de alte şase ori.

Răzvan Ilieş a fost remarcatul jocului cu 4 goluri, iar Răzvan Forna a reuşit şi el o “dublă”. Lista marcatorilor a fost completată de Vlad Sav, Bogdan Forna şi Sergiu Elekeş, iar Rapid Jibou a bifat a 10-a victorie din acest campionat.

Tot un succes la scor a reuşit şi Sportul Şimleu, în deplasarea de la AS Ileanda. Gruparea de sub Măgură a dominat tot jocul, iar după prima repriză a avut 2 – 0. În partea secundă a fost o diferenţă şi mai mare, iar Sportul Şimleu a mai marcat de şase ori, iar după această victorie clară a urcat pe poziţia secundă.

Perioadă foarte bună pentru AS Chieşd, care a reuşit a patra victorie consecutivă. În deplasarea de la AS Cosniciu, Chieşdul s-a impus cu un categoric 5 – 0 şi continuă să ocupe un loc de play-off.

Barcău Nuşfalău a rezolvat rapid soarta celor 3 puncte în deplasarea de la Someşul Someş Odorhei şi a câştigat cu 3 – 0, toate cele trei goluri fiind marcate în primele 25 de minute. Campioana en-titre se află în continuare pe locul 5, dar păstrează şanse mari de calificare în play-off.

Organizarea celor de la Silvania Cehu Silvaniei continuă să lase de dorit. Echipa este în continuare “lanterna roşie”, iar în etapa de la finalul săptămânii trecute nu s-a prezentat la partida de la Bocşa.

Rezultatele şi marcatorii etapei a  XIII-a:

AS Cosniciu – AS Chieşd  0 – 5 (0 – 2)

Au marcat: Sandu Gerebeneş (‘26), Mircea Zaha (‘37), Ionuţ Zaha (‘48) şi Alin Tempe (‘61 şi 78)

AS Cosniciu: Fulop Gergo – Marius Grebănar (cpt.), George Blaga, Vasile Seutea, Petru Strava, Răzvan Opriş, Gabriel Ola, Marius Simoc, Alex Ola, Darius Horvat şi Mihai Vasoc. Rezerve: Răzvan Zah, Benjamin Biro şi Boldijar Andrei. Delegat: Sorin Dregan

AS Chieşd: Mircea Zaha – Samir Bojan, Alin Tempe, Ionuţ Zaha, Ştefan Domokos (cpt.), Emanuel Seran, Alin Chiş, Răzvan Mierluţ, Raul Andreica, Cristian Sabou şi Sandu Gerebeneş. Rezerve: Denis Andreica, Darius Andreica şi Alex Mierluţ. Delegat: Sergiu Ardelean

AS Ileanda – Sportul Şimleu               0 – 8 (0 – 2)

Au marcat: Alex Nistor (‘2 şi 60), Andrei Boticaş (‘30-aut. şi 46-aut.), Denis Moga (‘54), Paul Mokan (‘56 şi 59) şi Alex Crişan (‘70)

Someşul Someş Od. – Barcău Nuşfalău 0 – 3 (0 – 3)

Au marcat: Debrecen Ruben (‘17), Richard Mucza (‘19) şi Eduard Varga (‘25)

Rapid Jibou – Ardealul Crişeni           9 – 0 (3 – 0)

Au marcat: Vasile Ilieş (4 goluri), Răzvan Forna (2), Vlad Sav, Bogdan Forna şi Sergiu Elekeş