Connect with us

FOTBAL

Serie dificilă pentru SCM Zalău 


Repartizată în Seria a V-a, formaţia zălăuană va avea ca şi adversari în campionatul următor echipe din Bihor, Cluj, Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Alba, Mureş, Sibiu, chiar şi Harghita


După doi ani de pauză, Sălajul a revenit în lumea bună a fotbalului românesc şi are din nou echipă de Liga a III-a.

Această realizare a fost posibilă cu ajutorul Unirii Mirşid, care după ce a câştigat barajul cu Viitorul Ulmeni, a cedat drepturile sportive şi de participare în campionat, celor de la SCM Zalău.

Noua echipă a Sălajului şi-a început deja aventura cu meciul de pomină din Cupa României, în care deşi a câştigat pe teren cu 3 – 2, a pierdut la “masa verde”.

La vremea respectivă, organizarea a lăsat de dorit la club, dar acum, SCM îşi propune să arate altceva în campionatul Ligii a III-a, care va începe în scurt timp, pe 24 august.

16 echipe din nouă judeţe în Seria a V-a

 Aşa cum era de aşteptat, SCM Zalău a fost repartizată în Seria a V-a, una puternică, în condiţiile în care sunt mai multe echipe cu pretenţii, precum Luceafărul Oradea (revenită din Liga a II-a), ACS FC Recea, Minaur Baia Mare, Unirea Alba Iulia, iar mai nou şi Metalurgistul Cugir.

Iniţial, în Seria a V-a era CSM Tg. Mureş, însă din cauza problemelor cu finanţarea, echipa din judeţul Mureş nu s-a mai înscris, astfel că locul său a fost luat de formaţia din Ciugir care în primă fază era în Seria a IV-a.

Echipe din nouă judeţe se regăsesc în Seria a V-a, iar cele mai multe sunt din judeţul Cluj: CFR II, Sănătatea Cluj, Sticla Arieşul Turda şi Unirea Dej.

Din judeţul Alba sunt trei grupări, Metalurgistul Cugir, Unirea Alba Iulia şi Industria Galda, în timp ce judeţele Bihor şi Maramureş au câte două formaţii, Luceafărul Oradea şi CS Sânmartin, respectiv ACS FC Recea şi Minaur Baia Mare.

La fel ca şi Sălajul, judeţele Harghita, Bistriţa-Năsăud, Mureş şi Sibiu au câte o singură echipă.

Este vorba de AFC Odorheiu Secuiesc, Fotbal Unu Gloria Bistriţa, Avântul Reghin şi Viitorul Şelimbăr.

Debut bun pentru SCM Zalău cu două meciuri la rând pe teren propriu!

 În cursul zilei de luni, Federaţia Română de Fotbal a stabilit programul competiţional din toate cele cinci serii, eveniment la care a participat şi Marcel Doru Ţîrle.

Cum SCM Zalău este echipă nou-promovată, automat, în prima rundă trebuia să joace acasă, dar directorul clubului a avut totuşi “mână bună” la tragerea la sorţi, astfel că SCM a nimerit numărul 1 pentru tabela berger.

În aceste condiţii, gruparea de sub Meseş va juca primele două meciuri pe teren propriu.

Şi mai îmbucurător este faptul că SCM va avea adversari mai accesibil pentru această perioadă în care are nevoie de acomodare.

Astfel, pe 24 august, nou-promovata va primi vizita celor de la Unirea Dej (ocupanta locului 11 în campionatul trecut), urmând ca peste o săptămână, pe 31 august, să întâlnească pe Viitorul Şelimbăr, o formaţie care a ajuns în Liga  III-a, în această vară.

Prima deplasare, pe 7 septembrie, la Bistriţa

 În primele jocuri din Liga a III-a, SCM Zalău va juca pe teren propriu atât cu Unirea Dej (prima etapă), cât şi cu Viitorul Şelimbăr (etapa a II-a).

Prima deplasare pentru gruparea zălăuană va fi în runda a III-a, când va evolua pe terenul celor de la Fotbal Unu Gloria Bistriţa, o formaţie care nu a rupt gura târgului în campionatul trecut şi s-a clasat pe locul 9 în Seria a V-a.

Cele mai lungi deplasări pentru echipa Zalăului vor fi la Şelimbăr (270 km) şi Odorheiu Secuiesc (275 km).

Dacă la Şelimbăr va merge abia în martie 2020, la Odorheiu Secuiesc, SCM Zalău se va deplasa în etapa a XIII-a, programată în 16 noiembrie.

În turul de campionat, SCM va juca pe teren propriu cu trei dintre pretendentele la promovare: ACS FC Recea (12 octombrie), Minaur Baia Mare (26 octombrie) şi Luceafărul Oradea (9 noiembrie), în timp ce cele mai dificile jocuri în deplasare par a fi la Metalurgistul Cugir (19 octombrie) şi în ultima etapă a turului, la Unirea Alba Iulia (30 noiembrie).

Ultimele patru clasate retrogradează direct!

 Pentru primul sezon, SCM Zalău îşi propune să se menţină în Liga a III-a, însă dacă va începe campionatul cu o penalizare de 6 puncte, atunci situaţia ar putea deveni grea.

Asta deoarece, din fiercare serie vor retrograda ultimele patru clasate, adică ocupantele locurilor 16, 15, 14 şi 13.

Va retrograda şi cea mai slab clasată de pe locul 12 din toate cele cinci serii.

Pentru stabilirea acestei echipe se vor avea în vedere doar rezultatele înregistrate de aceasta doar cu echipele de pe locurile 1 – 11 din seria în care a evoluat.

Turul Ligii a III-a începe pe 24 august şi se va termina pe 30 noiembrie când are loc ultima etapă.

Partea a doua a sezonului debutează pe 7 martie 2020, cu etapa a 16-a şi se încheie pe 30 mai 2020, odată cu disputarea etapei a 30-a.

În această perioadă, în retur, sunt programate şi două intermediare, pe 8 aprilie (etapa 21) şi 6 mai (etapa 26).


Componenţa Seriei a V-a:

  1. ACS Industria Galda (judeţul Alba)
  2. AFC Unirea Alba Iulia (Alba)
  3. Metalurgistul Cugir (Alb)
  4. Viitorul Şelimbăr (Sibiu)
  5. Luceafărul Oradea (Bihor)
  6. CSC Sânmartin (Bihor)
  7. SCM Zalău (Sălaj)
  8. Sticla Arieşul Turda (Cluj)
  9. CFR Cluj II (Cluj)
  10. Sănătatea Cluj (Cluj)
  11. Unirea Dej (Cluj)
  12. Avântul Reghin (Mureş)
  13. ACS Unu FC Gloria Bistriţa (Bistriţa-Năsăud)
  14. AFC Odorheiu Secuiesc (Harghita)
  15. ACS FC Recea (Maramureş)
  16. Minaur Baia Mare (Maramureş)

Programul primei etape (24 august), ora 18.00:

SCM Zalău – Unirea Dej

Viitorul Şelimbăr – Unirea 1924 Alba Iulia

ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa – Sănătatea Cluj

Avântul Reghin – AFC Odorheiu Secuiesc

CS Sânmartin – Luceafărul Oradea

CFR Cluj II – Industria Galda

Sticla Arieşul Turda – Minaur Baia Mare

ACS Fotbal Comuna Recea – Metalurgistul Cugir

 


Programul meciurilor din tur ale SCM Zalău:

  • Etapa I: SCM Zalău – Unirea Dej (24.08)
  • Etapa a II-a: SCM Zalău – Viitorul Şelimbăr (31.08)
  • Etapa a III-a: Gloria Bistriţa – SCM Zalău (07.09)
  • Etapa a IV-a: SCM  Zalău – Avântul Reghin (14.09)
  • Etapa a V-a: CSC Sânmartin – SCM Zalău (21.09)
  • Etapa a VI-a: SCM Zalău – CFR Cluj II (28.09)
  • Etapa a VII-a: Sticla Arieşul Turda – SCM Zalău (05.10)
  • Etapa a VIII-a: SCM Zalău – ACS FC Recea (12.10)
  • Etapa a IX-a: Metalurgistul Cugir – SCM Zalău (19.10)
  • Etapa a X-a: SCM Zalău – Minaur Baia Mare (26.10)
  • Etapa a XI-a: Industria Galda – SCM Zalău (02.11)
  • Etapa a XII-a: SCM Zalău – Luceafărul Oradea (09. 11)
  • Etapa a XIII-a: AFC Odorehiu Secuiesc – SCM Zalău (16.11)
  • Etapa a XIV-a: SCM Zalău – Sănătatea Cluj (23. 11)
  • Etapa a XV-a: Unirea Alba Iulia – SCM Zalău (30.11)

loading...
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in FOTBAL