HC Zalău a trecut uşor de lanterna roşie. SUPER-GALERIE FOTO

Cum antrenorul Gheorghe Tadici a fost suspendat, soţia lui – Elena Tadici – a "bifat" prima victorie pe banca tehnică a finalistei EHF

HC Zalău a trecut peste înfrângerea de la Ploieşti şi a luat două puncte sâmbătă dimineaţa în faţa "lanternei roşii" –  Danubius Galaţi. Gazdele s-au aflat aproape în permanenţă la conducere, însă au trăit periculos finalul primei reprize, când moldovencele s-a apropiat la un singur gol (14 – 13) prin reuşita lui Carmen Gheorghe.

Dar totuşi, ultimul gol al primei reprize a aparţinut tot echipei gazdă, care s-a deplasat la vestiare cu două goluri avans (15 – 13). Zălăuancele au apăsat pedala de acceleraţie la începutul reprizei secunde, când Gabriella Szucs şi compania au reuşit să puncteze cinci mingi consecutive (20 – 13)! Abia în minutul 39, elevele antrenate de Alexandrina Soare au reuşit să marcheze, prin Carmen Gheorghe dar trebuie să ţinem cont că HC Zalău a primit 2 eliminări (min. 38 Şomoi şi min. 39. Beşe). Nici echipa oaspete nu s-a lăsat şi a încercat să se apropie de HC Zalău prin reuşitele lui Iaroslava Burlachenko şi Carmen Gheorghe, din minutele 47, respectiv 48. Totuşi, emoţiile au fost risipite în următoarele minute, când defensiva zalăului a fost imbatabilă, în timp ce atacul a funcţionat bine. Mai erau doar 10 minute de joc, iar finalista Cupei EHF avea un avans de şapte goluri (25 – 18), fapt ce ne făcea să sperăm că gruparea zălăuană va părăsi semicercul victorioasă. Aşa s-a şi întâmplat, chiar dacă fetele antrenate de Alexandrina Soare s-au ambiţionat pe final şi au reuşit să puncteze de două ori. Însă, a fost prea târziu pentru Danubius Galaţi de a mai spera măcar într-o remiză, astfel că HC Zalău a câştigat meciul la o diferenţă de cinci goluri (30 – 25).

Următoarea partidă pentru HC Zalău va avea loc miercuri, 6 martie de la ora 17: 30. Gruparea de la poalele Meseşului se va deplasa la Baia Mare, acolo undeva va avea viaţă grea cu ocupanta locului doi din clasamentul Ligii Naţionale – HCM Baia Mare. Meciul din capitata Maramureşului a fost devansat, deoarece HC Zalău joacă săptămâna viitoare în Cupa EHF (duminică şi luni).

HC Zalău – Danubius Galaţi 30 – 25 (15 – 13)

HC Zalău: Mihaela Mureşan-Cheţa, Adina Mureşan, Delia Roman – Gabriella Szucs (8 GOLURI), Loredana Pera (7 – 5 din 7m),  Alina Czeczi (3), Ana Maria Tănăsie (3),  Valeria Beşe (2), Andrada Trif (2), Ana Maria Şomoi (1), Roxana Varga (1), Crina Pintea (1), Carmina Bădiţă (1), Andrada Po (1), Roxana Rob şi Florina Èšurcaş. Antrenor: Elena Tadici

Danubius Galaţi: Ramona Ciontu, Daniela Goldic – Iryna Glibko (10 goluri – 4 din 7m),  Carmen Gheorghe (5), Iulia Zaremba (4), Yaroslava Burlachenko (2), Ioana Pătuleanu (1), Delia Mărginean (1), Maricica Trandafir (1), Andreea Ardean (1), Cătălina Ciorec, Irina Lăzărin şi Irina Başa.  Antrenor: Alexandrina Soare