FOTO. Volei Municipal Zalău câştigă 3 puncte importante în derby-ul cu Arcada Galaţi

La capătul unui meci extrem de disputat, dar şi tensionat, formaţia antrenată de Nikolay Jeliazkov s-a impus cu 3 – 1 în faţa gălăţenilor. Scorul în fiecare set a fost foarte strâns, dar Volei Municipal Zalău a fost echipa mai exactă în momentele “cheie” şi la final a obţinut o victorie de 3 puncte

Cei peste 600 de spectatori prezenţi la derby-ul dintre Volei Municipal Zalău şi Arcada Galaţi au avut parte de un spectacol voleibalistic şi un meci disputat, la finalul căruia, formaţia zălăuană a obţinut 3 puncte extrem de importante în lupta la primul loc.

Dacă meciul retur cu Buducnost a fost un simplu antrenament cu public, partida cu Arcada Galaţi a fost un examen extrem de dificil, dar peste care echipa antrenată de Nikolay Jeliazkov a trecut cu brio.

Zalăul şi-a arătat superioritatea din primul set în care s-a distanţat rapid de adversară, iar la 12 – 8, antrenorul Galaţiului a cerut time-out. Gazdele au avut şi cinci puncte avans, 17 – 12, însă Arcada nu a renunţat şi s-a apropiat la un punct, 17 – 16, moment în care Nikolay Jeliazkov a cerut time-out. Jocul a devenit disputat şi pe final, Arcada a avut cinci minci de set, însă zălăuanii au dat dovadă de lucididate în momentele cheie şi până la urmă s-au impus cu 36 – 34.

În setul secund, Arcada Galaţi a fost mai precisă, atât la preluare cât şi în atac, iar din debut a preluat frâiele, astfel că a avut 2 – 6, moment în care Jeliazkov a cerut time-out. În zadar, deoarece, Arcada nu a mai putut fi ajunsă, iar diferenţa a fost şi mai mare în a doua jumătate a setului, 10 – 16. La trei puncte s-a apropiat Zalăul, 15 – 18 şi 18 – 21, dar până la urmă setul secund a revenit oaspeţilot, 22 – 25.

Setul trei a fost disputat, cu Arcada la conducere în debut, după care Volei Municipal a revenit şi a condus cu 10 – 6, 12 – 6 sau 14 – 9. Pe final situaţia s-a mai echilibrat şi scorul a devenit 21 – 19, însă zălăuanii nu au avut emoţii şi au câştigat până la urmă setul cu 25 – 23

Tot Volei Municipal Zalău a avut iniţiativa şi în setul al patrulea, în care a avut avantaj în permanenţă, însă nici Arcada nu a renunţat la lupt şi a reintrat în joc, pe final. De la 12 – 7 şi 17 – 12, scorul a devenit strâns, 21 – 19, moment în care Nikolay Jeliazkov a cerut time out. Volei Municipal a avut două mingi de set şi de meci, la 24 – 22, dar Arcada a profitat de greşelile la preluare în tabăra adversă şi a egalat, 24 – 24. Setul a continuat să fie extrem de disputat, dar până la urmă, Volei Municipal Zalău a câştigat cu 28 – 26 şi a făcut ca toate cele 3 puncte să rămână la Zalău

Volei Municipal Zalău – Arcada Galaţi 3 – 1 (34, -22, 23, 26)