Volei Municipal Zalău a pierdut dramatic la Craiova

Gruparea de la poalele Meseşului a condus cu 2 – 1 la seturi, însă oltenii au revenit spectaculos şi le-au câştigat pe următoarele două. În setul decisiv, băieţii lui Nikolay Jeliazkov au avut avantaj de patru puncte, scor 7 – 3, însă au pierdut. Astfel, zălăuanii trebuie să se mulţumească doar cu un punct cucerit pe terenul rivalei din Craiova

După debutul perfect în faţa celor de la Ştiinţa Explorări Baia Mare, Volei Municipal Zalău s-a deplasat în Oltenia, pentru duelul cu SCMU Craiova. După cum spunea şi libero-ul Philipp Kroiss, acesta fiind primul test adevărat pentru gruparea zălăuană.

Cum era şi de aşteptat, jocul a fost unul destul de echilibrat, iar cele două echipe au oferit un volei plăcut şi de calitate. Totuşi, câştig de cauză în primul set au avut zălăuanii, care s-au impus cu 25 – 22.

Volei Municipal Zalău a început mai bine şi în setul secund, iar Răzvan Mihalcea şi de două ori Jani Jeliazkov au punctat pentru 3 – 0 pentru sălăjeni. Acesta avantaj a persistat pe tabelă, 5 – 8, însă uşor-uşor, craiovenii au revenit în joc şi au egalat la 9. Mai mult, oltenii au preluat şi conducerea, 10 – 9.

De la acest scor, cele două formaţii au mers cap la cap, fiind de mai multe ori la egalitate, 13 – 13 sau 21 – 21. Pe final de set, Filip de două ori şi Lupu au punctat pentru SCMU Craiova, însă zălăuanii au egalat la 24, după trei puncte reuşite de Andrei Spînu.

Însă, în cele din urmă, setul a fost câştigat de olteni cu 27 – 25.

A urmat setul trei cu un debut furtunos din partea zălăuanilor. Trei puncte la rând a reuşit Rareş Bălean, iar un blocaj perfect al lui Mihalcea au dus scorul la 4 – 0. Forcing-ul ofensiv al zălăuanilor a continuat şi diferenţa a continuat să crească, astfel că la 1 – 6, Dănuţ Pascu a cerut time-out.

Fără efect, însă, deoarece Andrei Spînu şi Rareş Bălean au punctat din nou şi au dus scorul la 2 – 9. Abia la această diferenţă, oltenii au dat semne de revenire, dar diferenţa de şapte puncte a persistat pe tabelă, 9 – 16, 13 – 20.

Bălean şi Spînu au dus scorul la 13 – 22. Bălean şi-a continuat forma senzaţională din acest set şi a adus şi punctul decisiv, scor 14 – 25.

Setul patru a început echilibrat, iar cele două echipe au mers cap la cap. Însă, oltenii au gestionat mai bine finalul de set, astfel că setul 4 le-a revenit gazdelor, fiind nevoie de set decisiv pentru a se stabili câştigătoarea acestui joc.

În ultimul act, craiovenii au obţinut primul punct, însă zălăuanii au egalat, au preluat conducerea şi s-au distanţat pe tabelă, scor 3 – 7. Însă, gazdele nu au renuţat uşor şi au revenit în joc după trei puncte consecutive reuşite de Filip şi Lică, 6 – 7, moment în care Nikolay Jeliazkov a cerut time-out. Însă, în setul decisiv, oltenii l-au “activat” pe Laurenţiu Lică, care a obţinut punct după punct pentru olteni, în final, SCMU Craiova reuşind să se impună în duelul cu rivala din Zalău.

Din nou, pentru Volei Municipal Zalău, cei mai buni oamenii de pe teren au fost Jani Jeliazkov şi Rareş Bălean, cu 22 de puncte, respectiv 21 de puncte. Pentru SCMU Craiova, cel mai bun jucător a fost – cine altul – decât Laurenţiu Lică, cu 22 de puncte.

SCMU Craiova – Volei Municipal Zalău 3 – 2 (-22, 25, -14, 18, 10)

SCMU Craiova: Hallilovic (4), Lică (22), Milivojevik (8), Imhoff (8), Sestan (14), Olteanu (8), Majstrovic – libero. Au mai evoluat: Ene (3), Lungu (4), Georgescu, Teleleu şi Călin. Antrenori: Dănuţ Pascu (principal) şi Claudiu Mitru (secund)

CS Volei Municipal Zalău: Bartha (2), Jeliazkov (22), Mihalcea (12), Spînu (10), L. Dal Bosco (11), Bălean (21), Kroiss – libero. Au mai evoluat: Constantin (1), Matei şi Gradinarov (1). Antrenori: Nikolay Jeliazkov (principal) şi Bogdan Nicolae (secund)