AS Venus Giurtelecu “a stins” Luceafărul de Bălan!

Renăscută precum pasărea Phoenix, gruparea condusă de Mircea Chiş  şi-a continuat forma bună din Cupa României şi în partida din optimile de finală a reuşit o victorie la trei goluri diferenţă în faţa fostei campioană a Sălajului

Două dintre surprizele plăcute ale acestui sezon din Cupa României sunt fără doar şi poate Luceafărul Bălan şi Venus Giurtelec, două echipe revenite în competiţiile organizate de AJF Sălaj în această vară.

Cele două echipe au avut prestaţii foarte bune la revenirea în competiţiile oficiale şi au reuşit să ajungă până în faza optimilor de finală ale Cupei României, însă din păcate, sorţi au făcut ca cele două să se dueleze pentru un loc în faza sferturilor de finală.

Partida s-a disputat pe terenul celor de la Venus Giurtelec şi a fost una frumoasă şi disputată. De remarcat că la această partidă, echipa pregătită de Emil Ionaş nu s-a putut baza pe fraţii Colciar, plecaţi în Germania, iar în aceste condiţii, a fost destul de greu pentru Luceafărul, mai ales în ofensivă.

De cealaltă parte, impulsionaţi şi de faptul că au jucat pe teren propriu, jucători Venusului au deschis scorul prin Răzvan Gal în minutul 12, pentru ca după numai câteva minute, tânărul Denis Chiş să dubleze avantajul gazdelor.

Chiar dacă Luceafărul a mai echilibrat jocul la posesie, gruparea din Bălan nu s-a apropiat prea ameninţător de poarta gazdelor, astfel că 2 – 0 a fost şi scorul pauzei.

După revenirea de la cabine, Luceafărul a fost tot mai prezentă în joc, însă fără a izbuti să înscrie. De altfel, cei care au marcat au fost tot cei de la Venus Girtelec, prin acelaşi Denis Chiş.

Abia pe final, gruparea pregătită de Emil Ionaş şi Alexandru Colciar a reuşit să înscrie în urma unei faze fixe, prin Vlăduţ Sav.

Tabela a fost închisă în minutul 90 de Silviu Peter, la 4 – 1.

“Ne bucurăm fiincă am ajuns în această fază a Cupei, mai ales că am avut meci greu cu Bălanul, care este o echipă incomodă. Ţin să îmi felicit colegii pentru ambiţia de care au dat dovadă. Chiar dacă vom juca cu Cehu Silvaniei, îmi doresc să facem o figură frumoasă şi duminică şi să rămânem surpriza plăcută a competiţiei”, ne-a declarat experimentatul Răzvan Gal.

MAI MULTE PE ACEST SUBIECT, ÎN EDIȚIA ZIARULUI SPORTUL SĂLĂJEAN DE MIERCURI, 15 AUGUST.

Venus Giurtelec – Luceafărul Bălan 4 – 1 (2 – 0)!

Au marcat: Răzvan Gal (‘12), Denis Chiş (‘18 şi 52) şi Peter Silviu (‘90), respectiv  Vlăduţ Sav (‘88)

Venus: Adrian Breazdău – Vasile Breazdău, Ionuţ Sabău, Peter Silviu, Florin Pop, Ioan Crişan, Denis Chiş, Ionuţ Gal, Marius Cherecheş (cpt.), Răzvan Gal şi Cosmin Gal. Rezerve: Mircea Chiş, Sergiu Mitrea, Sorin Gal, Ionuţ Maior şi Leonard Silaghi. Delegat: Mircea Chiş

Luceafărul: Cătălin Clepa – Andrei Clepa, Ionuţ Noje (cpt.), Adrian Groza, Gabriel Lăcătuş, Vlăduţ Sav, Daniel Miron, Vasile Damşa, Andrei Petruş, Iuliu Lăcătuş şi Răzvan Forna. Rezerve: Paul Martin – Sergiu Onaţ, Mihăiţă Mate, Alex Miclea şi Cătălin Coste. Antrenor: Emil Ionaş. Delegat: Alexandru Colciar

Au arbitrat: la centru: Romulus Raţ (Uileacu Şimleului), asistenţi: Lorand Demeter (Zalău) şi Călin Argyelan (Suplacu de Barcău)

Jucătorul meciului: DENIS CHIȘ