Voința Derşida termină sezonul la turaţie maximă, iar atacantul Sergiu Pop a marcat 5 goluri la Tusa!

După ce îşi asigurase deja matematic câştigarea Seriei VEST, Mădălin Iancău şi compania au dorit să îşi bucure fanii până la final, astfel că reprezentanta comunei Bobota a făcut scor în ultima etapă a sezonului, chiar în deplasare

Voinţa Derşida a reuşit un sezon de excepţie şi a câştigat Seria Vest din Liga a V-a, după o luptă cu Steaua Cosniciu şi Sporting Zalău.

Derşidanii au sărbătorit pe cinste această performanţă după meciul cu Inter Pericei, însă au găsit resursele să se concentreze şi pentru ultimul joc din campionat, cel din deplasarea de la Tusa.

Deşi această partidă nu mai avea miză, Voinţa Derşida a jucat la capacitate maximă şi după primul sfert de oră, Sergiu Pop a deschis scorul.

Tot el a făcut 0 – 2 după alte trei minute, iar golgheterul celor de la Derşida şi-a continuat recitalul şi din minutul 30, oaspeţii aveau deja trei goluri avans.

Voinţa a fost de neoprit, iar Alexandru Geamănu a majorat diferenţa, în timp ce Barcău Tusa a reuşit să reducă din diferenţă doar în ultimele secvenţe din prima repriză.

“Zarurile” erau deja aruncate, dar formaţia condusă de Vasile Ardelean nu a redus ritmul, iar pe final a mai marcat de trei ori.

Sergiu Pop s-a mai remarcat cu alte două goluri, iar pe lista marcatorilor şi-a mai trecut numele şi Ionuţ Borz.

Cu o victorie clară a intrat în vacanţă Voinţa Derşida, care acum începe să îşi facă planuri pentru Liga a IV-a şi vrea ca din luna august să reprezinte comuna Bobota în eşalonul superior.

Barcău Tusa – Voinţa Derşida 1 – 7 (1 – 4)

Au marcat: Florin Petrişor (‘45), respectiv Sergiu Pop (‘15, 18, 30, 80 şi 85), Alexandru Geamănu (‘35) şi Ionuţ Borz (‘82)

Barcău: Cristian Abrudan – Florin Petrişor, Sebastian Tamaş, Vlad But (cpt.), Sergiu Breje, Cosmin Oprea, Raul Hoca, Nelu Breje, Sorin Opre, Irinel Puşcaş şi Mihai Breje. Rezerve: Loredan Bolba, Claudiu Peşteleu şi Vlad Paşcalău. Delegat: Dorel Breje

Voinţa: Ionuţ Neagotă – Alexandru Bologa, Călin Varga, Silviu Gorgan, Marius Mânzat, Mădălin Iancău (cpt.), Alexandru Boloş, Sergiu Pop, Alexandru Geamănu, Ionuţ Borz şi Alexandru Gorgan. Rezerve: Vasile Ardelean şi Ionuţ Porumb. Delegat: Dumitru Bologa

Au arbitrat: la centru: Bogdan Cozorici, asistenţi: Sergiu Negrean şi Sabo Robert (toţi trei din Zalău)

Observator AJF: Nicolae Danciu (Zalău)

Jucătorul meciului: SERGIU “ZIDANE” POP

Mai multe, în ediţia ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 27 iunie.