CUPA ROMANIEI

Dacian Nastai debutează cu gol pe sinteticul sălăjean!

Faza optimilor de finală a fost ferită de mari surprize, semnele de întrebare fiind doar în ce priveşte ultimele două calificate, care susţin meciurile retur după închiderea ediţiei. Fără a forţa prea tare, Sportul Sălăjean a reuşit să se califice în daune celor de la Echinox, după două partide aproape simetrice. Interesant de remarcat debutul pe “sinteticul” sălăjean al lui Dacian Nastai, nimeni altul decît antrenorul echipei FC Silvania Şimleu Silvaniei! Fost fotbalist de Divizia B, sătmăreanul a avut un debut fericit, reuşind o “dublă”, prin care a pus umărul la primul succes al formaţiei ce reprezintă ziarul nostru. Dodecor Cehu Silvaniei a reprezentat o nucă greu de spart pentru Autoland Hosu, care s-a impus de fiecare dată, abia după pauză. "n manşa retur, echipa condusă de Ovidiu Negrea a reuşit chiar să le creeze probleme “rechinilor”, conducînd la pauză cu 2 – 1 şi avînd în Daniel Coste un atacant percutant. După un prim meci mai echilibrat, Pronet s-a dezlănţuit în meciul retur, pe care l-a controlat în totalitate, în special în repriza secundă. Cătălin Sabău a fost omul de gol pentru formaţia condusă de Paul Valşca, el apărînd de patru ori pe lista marcatorilor în cele două meciuri. Garnisită cu jucători clujeni, majoritatea dintre ei campioni judeţeni cu Simoda, în sezonul precedent, Euro Glia este una dintre candidatele la cucerirea trofeului. După cum a început partida cu Warriors, se părea că vom asista la un scor fluviu. După un 4 – 0 la pauză, Horvath Attila şi compania au revenit spectaculos şi s-au apropiat pe tabela de marcaj, care indica 5 – 3 cu vreo cinci minute înainte de final. “Războinicii” au început să asalteze poarta echipei din Nuşfalău, şi numai intervenţiile de senzaţie ale portarului Ciprian Petran au făcut ca scorul să rămînă nemodificat. Pe contraatac, formaţia condusă de Osz Andrei a mai marcat de două ori, pentru un 7 – 3 cît o calificare, deoarece Warriors nu s-a prezentat la manşa retur, din lipsă de efectiv. Nu vom trece  peste acest meci, fără a condamna gestul conducătorului echipei Warriors – Claudiu Bujor, care l-a înjurat şi îmbrîncit pe arbitrul Robert Goie, deşi era recidivist şi risca o suspendare drastică. Incidente au fost şi la partida retur dintre Mobil Team Lux Invest şi Salamandra, cînd Sorin Chifa l-a lovit pe arbitrul Bogdan Puşcaş. Scorul final avea să fie 5 – 2 pentru gruparea condusă de Adrian Ştirb, după ce “salamandrele” s-au impus în tur cu 3 – 2, încasînd două goluri din lovituri de la 7m, pe final de meci! Singura echipă calificată după primul meci a fost Cipricom, care a făcut un galop de sănătate în faţa “scorpionilor” sponsorizaţi de Diesel Club. "ncă din start, Daniel Sabău şi compania s-au aruncat asupra porţii adverse, lămurind soarta calificării pînă la pauză. Surpriză în partida dintre fosta campioană – Macrogroup – şi liderul Ligii a III-a – Generalii. Echipa condusă de fraţii Bîrjac a început cu mult aplomb disputa, reuşind să deschidă scorul şi să joace de la egal la egal cu mai galonata adversară. Formaţia condusă de Vegh Ferenc a reuşit să treacă în avantaj pe final de repriză, dar “generalii” au revenit în partea a doua şi au obţinut un rezultat de egalitatea, ce le-a dat aripi în privinţa returului disputat aseară. Ultima necunoscută va fi aflată vineri, cînd are loc returul dintre Zona şi Focus. În tur, am asistat la un rezultat puţin surprinzător, în ciuda faptului că “gaşca nebună” vine de pe prima scenă. Aceasta, deoarece echipa pompierilor are un nucleu de jucători foarte valoroşi, unii chiar foşti campioni naţionali cu Macrogroup.

Echipe calificate: Sportul Sălăjean, Autoland Hosu, Cipricom, Mobil Team Lux Invest, Pronet, Euro Glia Nuşfalău, Macrogroup (Generalii) şi Focus (Zona). Tragerea la sorţi va avea loc în cadrul unei şedinţe, ce va avea loc la sediul AJF, miercuri, cu începere de la ora 16.15. Vor fi stabilite două urne valorice, în funcţie de locul ocupat în campionat la finele turului, după care se vor juca două manşe pentru stabilirea formaţiilor ce vor accede în semifinale. Primele trei meciuri din manşa tur sunt programate vineri seara, de la orele 19.00, 20.00 şi 21.00, în timp ce cîştigătoarea dintre Zona şi Focus va evolua sîmbătă, de la ora 16.00. Partidele retur vor avea loc în luna martie.                       Călin ONICAŞ

Manşa tur:

Sportul Sălăjean – Echinox   5 – 1 (3 – 1)

Au marcat: Dacian Nastai (2), Alex Şerban (2) şi Călin Marincaş, respectiv Florin Mîndruţiu

Autoland Hosu – Dodecor Cehu Silv. 4 – 1 (2 – 1)

Au marcat: Ionuţ Jeler (2), Mihai Gaidoş şi Beko Gabor, respectiv Nicuşor Chi

Pronet – Europan Sărmăşag  2 – 0 (1 – 0)

Au marcat: Cătălin Sabău şi Flavius Ilie

Euro Glia Nuşfalău – Warriors 7 – 3 (4 – 0)

Au marcat: Andrei Paşcu (3), Cătălin Iosif (2), Alin Şuteu şi Septimiu Căruţă, respectiv Horvath Attila (2) şi Vlad Vălcăuan

Macrogroup – Generalii  3 – 3 (2 – 1)

Au marcat: Tudor Ulmeanu (3), respectiv Muranyi Zsolt (2) şi Adrian Cimpoie

Mobil Team Lux Invest – Salamandra 2 – 3 (0 – 2)

Au marcat: Adrian Drăgan (2 – ambele din 7m), respectiv Grigore Păşcuţă, Constantin Agrijan şi Artur Ciontos

Cipricom – Scorpionii Diesel Club 15 – 4 (6 – 0)

Au marcat: Marius Mîndruţ (4), Daniel Sabău (4), Nicu Şandor (2), Teodor Ioniţă, Mihai Unguruşan, Bogdan Filip, Csoka Gabor şi Marius Cozma, respectiv Adrian Negrea (2) şi Dan Brînduşan (2)

Focus – Zona     3 – 4 (0 – 2)

Au marcat: Vlad Bumbuţ, Cristian Crişan şi Florin Vaşvari, respectiv Marcel Petrean (2), Paul Perneş şi Ionuţ Duma

Manşa retur:

Echinox – Sportul Sălăjean  2 – 5 (0 – 1)

Au marcat: Răzvan Hendea şi Florin Sabău, respectiv Csalanos Ioan (2), Alex Turcu, Alex Şerban şi Adrian Fărca

Dodecor Cehu Silv. – Autoland Hosu 3 – 5 (2 – 1)

Au marcat: Daniel Coste (2) şi Nicuşor Chiş, respectiv Nicolae Micle (3) şi Ionuţ Jeler (2)

Europan Sărmăşag – Pronet   2 – 6 (1 – 2)

Au marcat: Marius Argylean (2), respectiv Cătălin Sabău (3), Flavius Ilieş, Adrian Kiş şi Bogdan Bărnuţiu

Warriors – Euro Glia Nuşfalău 0 – 3 (neprezentare)

Salamandra – Mobil Team Lux Invest 2 – 5