FOTO. SCM Zalău câştigă dramatic cu Sportul Şimleu, după ce a marcat golul victoriei pe final, în inferioritate numerică!

Deşi au controlat prima repriză şi au avut mai multe ocazii de gol, zălăuanii au înscris o singură dată, prin Raul Stanciu. Au început bine şi repriza a doua, iar pe urmă, Sportul Şimleu a preluat controlul şi a dominat partida. Băieţii lui Dănuţ Şomcherechi chiar au egalat, dintr-un penalty transformat de Darius Marina. În ultimele zece minute, la 1 – 1, Vlad Moraru a fost eliminat, iar şimleuanii sperau la victorie. Însă, SCM Zalău avea să izbutească golul victoriei, in inferioritate numerică, prin Cosmin Meşter

Derby-ul județean dintre SCM Zalău și Sportul Șimleu a ajuns astăzi la episodul cu numărul 11. Niciuna dintre cele două formații nu au parte de un sezon așa cum și-ar fi dorit la inceput de campionat. Însă, mereu duelurile directe au fost pline de ambiție și orgolii de ambele părți.

Totuși, în tur, pe Stadionul Măgura, SCM Zalău avea să se impună cu 2 – 0 și voia victoria și în retur. Însă, șimleuanii au venit la Zalău după puncte și au jucat cu ambiție încă de la început.

Cu toate acestea, gazdele au avut prima șansă prin Liviu Mihai (‘4), șutul acestuia din careu a trecut pe lângă poarta lui Cosma. A urmat o dominare sterilă a Zalăului, fără ocazii importante. De cealaltă parte, Simleul a avut un șut din lovitură liberă a lui Răzvan Dulap, dar Miron nu a avut probleme și a reținut balonul.

În minutul 22, gazdele obțin o lovitură liberă din apropierea careului, prin Ionuț Sălăjan, fază la care fundașul se accidentează și este înlocuit cu Răzvan Rotea.

Alex Cherecheș a executat faza fixă, șutul său lovind bara lui Cosma (’23).

După doar un minut, Vlad Moraru a centrat pentru Sergiu Pop, dar lovitura sa de cap a trecut puțin peste poartă.

A venit rândul Șimleului să aibă posesie mai bună, dar fără ocazii importante, iar spre finalul reprizei, Zalăul avea să deschidă scorul.

În minutul 39, Cherecheș a centrat bine, fundaşul Şimleului – Mihai Forna, a respins direct la Raul Stanciu, iar căpitanul Zalăului a marcat din careu, cu piciorul stâng, după ce l-a întors frumos pe Răzvan Dulap. Cu acest avantaj minim al Zalăului avea să se încheie prima repriză.

Repriza a doua a început cu două ocazii mari ale Zalăului prin Sergiu Pop și Cristi Jalbă și doar intervențiile lui Paul Cosma au făcut că scorul să rămână același.

Șimleul a replicat printr-un șut al lui Ionuț Pașcu care a trecut pe lângă poarta lui Miron. Și Alin Cătuna a încercat să îl surprindă pe portarul Zalăului, dar șutul său din interiorul careului a fost respins în corner de Jalbă (’64).

Momentele bune ale Șimleului au continuat, iar elevii lui Dănuț Somcherechi au obținut o lovitură de la 11 m, după ce Florin Pop l-a faultat în careu pe Andrei Zete. Darius Marina și-a asumat responsabilitatea, iar mijlocașul celor de la Sportul Şimleu a restabilit egalitatea în minutul 78.

Din minutul 81, SCM Zalău a rămas în inferioritate numerică, după ce Vlad Moraru a luat al doilea galben pentru lovirea mingii după fluierul arbitrului…

Chiar şi aşa, Zalăul era obligată să câștige și nu a renunțat la luptă, iar în minutul 86 avea să dea lovitură şi să preia din nou conducerea după ce Raul Stanciu a centrat perfect din corner pentru lovitură de cap a lui Cosmin Meșter.

S-a terminat 2 – 1, finalul fiind unul tensionat, atât pe teren, cât şi la nivelul celor două bănci tehnice.

În ultima etapă din acest an, Sportul Şimleu va juca acasă cu Lotus Băile Felix, de cealaltă parte, SCM Zalău va încheia anul în deplasare, la CFR II Cluj.

SCM Zalău – Sportul Șimleu 2 – 1 (1 – 0)

Au marcat: Raul Stanciu (’39) și Cosmin Meșter (’86), respectiv Darius Marina (’78)

SCM Zalău: Bogdan Miron – Ionuț Sălăjan (’23 Răzvan Rotea – ’65 Cosmin Meșter), Cristi Jalbă, Marius Leitan, Alex Cherecheș, Vadim Calugher, Raul Stanciu (cpt.), Liviu Mihai (’46 Florin Pop) Vlad Moraru, Bogdan Minteuan (’65 Mihai Doroftei) și Sergiu Pop (’65 Andrei Banyoi). Rezerve: Alex Şugar – Sebastian Culda, Cătălin Ion şi Amir Jorza. Antrenor: Cristian Lupuţ

Sportul: Paul Cosma – Răzvan Pop, Paul Szecui, Răzvan Dulap, Mihai Forna (’50 Eduard Marina), Ionuț Pascu (cpt.), Vlad Lujerdean, Lukacs Marc (’71 Matteo Olaru), Darius Marina, Andrei Zete și Alin Cătuna. Rezerve: Tudor Mare, Sipos Jozsef – Bogdan Forna, Emanuel Seran, Paul Pop, Cătălin Pop şi Vlad Opriş. Antrenor: Dănuţ Şomcherechi