Connect with us

Fără categorie

FOTO. Festivalul „Mândru Cântec Sălăjean” şi-a anunţat câştigătorii

La cea de-a 13-a ediţie a Festivalului-concurs de interpretare a cântecului popular „Mândru Cântec Sălăjean”, organizat vineri, 4 noiembrie 2022 și duminică, 6 noiembrie, au fost acordate premii de la secţiuni precum preşcolari, până la soliști instrumentiști ai claselor IX – XII

Consiliul Județean Sălaj și Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj (CCAJS), cu sprijinul Clubului Rotary Zalău, au organizat vineri, 4 noiembrie 2022 și duminică, 6 noiembrie 2022, în Sala „Porolissum” de la CCAJS, a 13-a ediție a Festivalului-concurs de interpretare a cântecului popular „Mândru Cântec Sălăjean”. Au participat peste 60 de concurenți, la toate secțiunile. A acompaniat orchestra Ansamblului folcloric „Meseșul” al CCAJS.

Juriul, format din prof. dr. Ioan Chezan (președinte), prof. Dorel Ciobanu (membru) și Pavel Păușan (membru), a decis acordarea următoarelor premii și mențiuni.

Secțiunea preșcolari și grupe pregătitoare:

Premiul I – Lazin Carla Maria;

Premiul al II-lea – Bărnuțiu Raisa Maria Rozalia;

Premiul al III-lea – Coroian Raysa Maria.

Secțiunea clasele I – IV:

Premiul I – Vlaicu Luca Dan;

Premiul al II-lea – Deac Geanina Oana;

Premiul al III-lea – Mureșan Andrea Elena;

Mențiuni – Popa Maria Ștefania, Luca Debora Mihaela, Damșa Ștefan Alexandru, Duca Natalia Maria, Rus Antonia Iuliana, Bălănean Irina.

Secțiunea soliști vocali clasele V – VIII:

Premiul I – Dragoș Sonia;

Premiul al II-lea – Costina Antonia Alexandra;

Premiul al III-lea – Simea Ionela Viorela;

Mențiuni – Ribar Alexandra Bianca, Zaharia Daria Silvia, Rotar Răzvan, Meleg Denisa Mădălina.

Secțiunea soliști vocali clasele IX – XII:

Premiul I – Sîrca Maria;

Premiul al II-lea – Brumar Denisa Gabriela;

Premiul al III-lea – Hărăstășan Diana Maria;

Mențiuni – Barbur Darius, Gudea Denisa Florica, Meleg Natalia Sara, Filip Flaviu Ionuț.

Secțiunea soliști instrumentiști clasele V – VIII:

Premiul I – Ilea Gabriel;

Premiul al II-lea – Coste Antoniu;

Premiul al III-lea – Marchiș Rareș;

Mențiuni – Ardelean Daniel, Cadar Andrei, Bolojan Tudor.

Secțiunea soliști instrumentiști clasele IX – XII:

Premiul I – Tărău Antonio Alexandru;

Premiul al II-lea – Luca Iepure;

Premiul al III-lea – Fiț Ionuț Alexandru;

Mențiune – Gale Alex Mihai.

Trofeul festivalului și Premiul Clubului Rotary Zalău:

– Tărău Antonio Alexandru.

www.culturasalaj.ro

loading...
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

More in Fără categorie