Un nou spectacol marca Inter Cizer la juniori A1

Echipa pregătită de Florin Morar s-a impus cu 24 – 0 la Cosniciu şi a bifat al patrulea succes. Mai mult, Inter are şi un golaveraj de invidiat, având o medie de peste 14 goluri pe meci

În etapa a V-a din campionatul de juniori A1 s-a consemnat un nou scor astronomic. Echipa care a furnizat un astfel de scor a fost din nou Inter Cizer, care în partida de la Cosniciu s-a impus cu un categoric 24 – 0. Formaţia antrenată de Florin Morar are maxim de puncte în patru etape, în care a marcat 57 de goluri, rezultând o medie de peste 14 goluri pe meci!

Inter Cizer se află pe locul secund, cu 12 puncte acumulate, în timp ce liderul surpriză este Ardealul Crişeni. În etapa de duminică, echipa din Crişeni nu a obosit pentru cele 3 puncte, deoarece meciul cu Luceafărul Bălan nu s-a disputat, iar câştigătoarea s-a decis la “masa verde”.

Campioana CS Barcău a trecut rapid peste eşecul cu Inter Cizer şi a bifat o victorie clară cu AS Creaca Jac. Formaţia antrenată de Ciprian Grecu s-a impus cu 4 – 1, într-un joc în care Lukacs Krisztian a ieşit din nou la rampă şi a marcat trei goluri.

FC Chieşd a bifat prima victorie din campionat. A trecut cu 5 – 1 de AS Juniorii Ip, asigurându-şi victoria în mari proporţii încă din prima repriză, pe care gazdele au încheiat-o în avantaj de trei goluri.

Tot la prima victorie este şi Someşul Someş-Odorhei, care a trecut de Sportul Şimleu II, într-un joc în care toate cele 8 goluri s-au marcat în prima repriză.

Cel mai echilibrat meci a fost cel dintre  ACS Bănişor-Peceiu şi SCO Jibou, terminat cu o remiză. Gazdele au deschis scorul în minutul 23 prin Alex Varga, dar jibouanii au egalat în repriza secundă prin Patrick Pop , iar după cinci etape au ajuns la 7 puncte.

Luceafărul Bălan – Ardealul Crişeni           0 – 3

AS Cosniciu – Inter Cizer              0 – 24 (0 – 13)

Au marcat: Adam Peter (‘3), Katona Robert (‘8, 28, 36), Bakai Peter (‘9, 43), Flavius Ţurcaş (‘18), Darius Horvat (‘19, 46, 72), Szabo Konrad (‘20, 38), Barti Akos (‘24, 30, 48), Varga Eduardo (‘31, 37, 47, 63, 68), Pusok Kristof (‘49), Bernat Erik (‘54), Szekely Daniel (‘69) şi Krisztian Horvat (‘79)

Barcău Nuşfalău – AS Creaca Jac      4 – 1 (2 -1)

Au marcat: Lukacs Krisztian (‘40, 40+2 şi 64) şi Tonko Csongor (‘73), respectiv Andrei Pripon (‘18)

ACS Bănişor-Peceiu – SCO Jibou        1 – 1 (1 – 0)

Au marcat: Alex Varga (‘23), respectiv Patrick Pop (‘51)

FC Chieşd – AS Juniorii Ip                           5 – 1 (3 – 0)

Au marcat: Raul Ardelean (‘12), Mario Sabo (‘14), Timotei Gui (‘33) şi Ionuţ Ardelean (‘74 şi 80+2), respectiv Ionuţ Ardelean (‘51)

Someşul Odorhei – Sportul Şimleu II 5 – 3 (5 – 3)

Au marcat: Ovidiu Teglaş (‘9), Sergiu Botiş (‘10), Andrei Mureşan (‘13), Alex Ilieş (‘17), Iulian Conţ (‘33), respectiv David Vereş (‘6 şi 14) şi Cristian Boşca (‘21)

Detalii de la fiecare meci, după fiecare etapă disputată, în fiecare ediţie a ziarului Sportul Sălăjean.