Voinţa Derşida a făcut scor la Cehei şi a terminat campionatul pe locul 2 în Seria Vest din Liga a V-a

Greuparea din Derşida obţine o nouă performanţă notabilă în Liga a V-a, clasându-se pe locul secund în Seria Vest, după ce în 2018, Voinţa a câştigat această serie

Măgura Cehei şi Voinţa Derşida s-au luptat pentru locul 2 în Seria Vest, iar confruntarea directă din ultima rundă avea să clarifice situaţia din clasament. Măgura era obligată să câştige, în timp ce Voinţa era avantajată şi cu o remiză. Gazdele s-au pregătit de o mare sărbătoare şi sperau la victoria care să le aducă cupa şi medaliile pentru locul secund. Până la urmă, în teren, Voinţa a fost net superioară şi tânărul Alexandru Gorgan a deschis scorul încă din minutul 2. Talentatul jucător a ieşit la rampă şi în minutul 16, când în urma unui contraatac a făcut 0 – 2. Avea să fie 0 – 3 la pauză după reuşita lui Robert Niculăuţ. La acest scor, repriza secundă a fost fără istoric, dar Voinţa a mai marcat de două ori, prin Robert Niculăuţ şi Adrian Bologa, în timp ce Măgura Cehei a reuşit doar golul de onoare prin Vasile Păcurar. Imediat după fluierul final, ambele echipe au fost premiate.  Voinţa Derşida pentru clasare pe locul 2, în timp ce Măgura Cehei pentru clasarea pe locul 3. Este notabilă şi performanţa celor de la Cehei, în condiţiile în care au revenit în competiţie după o pauză de câţiva ani.

Măgura Cehei – Voinţa Derşida 1 – 5 (0 – 3)

Au marcat: Vasile Păcurar (‘70), respectiv Alexandru Gorgan (‘2 şi 16), Robert Niculăuţ (‘42 şi 51) şi Adrian Bologa (‘76)

Măgura: Eduard Vereş – Codruţ Ardelean (cpt.), Romeo Gheţi, Vlad Ruţaş, Raul Moldovan, Robert Pop, Ionuţ Sabo, Cătălin Pop, Paul Vereş, Demjen Iosif şi George Pop.  Rezerve: Cosmin Maier – Sergiu Taloş, Vasile Păcurar, Adrian Micloş, Rafael Ardelean, Andrei Ghiurcuţă şi Ruben Rus. Delegat: Vlad Balog

Voinţa: Alexandru Avram – Paul Gorgan, Robert Niculăuţ, Raul Ţurcan (cpt.), Ciprian Recian, Alexandru Gorgan, Adrian Bologa, Răzvan Bologa, Septimiu Iancău, Ionuţ Borz şi Vasile Ardelean. Rezerve: Florin Gorgan şi Lucian Solomonean. Delegat: Marius Gorgan

Au arbitrat: la centru – Alexandru Turian (Zalău), asistenţi – Alexandru Sabău şi Georgiana Seutea (toţi din Zalău). Observator AJF: Zoltan Ardelean (Zalău)

Jucătorul meciului: ALEXANDRU GORGAN

“Am meritat să terminăm campionatul pe locul 2.Am câştigat detaşat la Cehei şi i-am învins şi în tur. Pentru noi a fost un sezon bun, dar putea fi şi mai bun. Dacă ne-am fi strâns la toate meciurile am fi reuşit să avem mai multe puncte.Noi şi cu Inter Cizer am făcut meciuri bune. La ei am condus cu 2 – 1 şi am pierdut fiindcă nu am avut portar, iar în retur la Derşida am obţinut un egal”, ne-a declarat Vasile Ardelean, conducătorul de la Voinţa Derşida.