Pas greşit în play-out. SCM Zalău, înfrângere dramatică la ultima fază cu CFR Cluj II

După două victorii consecutive pe teren propriu, formaţia zălăuană a făcut primul pas greşit în play-out şi a pierdut pe terenul satelitului campioanei României. A fost o înfrângere dramatică, suferită în ultima fază a jocului. Clujenii au condus cu 1 – 0 şi 2 – 1, SCM a revenit de fiecare dată şi a egalat, însă a părăsit terenul învinsă, după ce CFR II a marcat golul trei în minutul 90+3

CFR Cluj II este coşmarul lui SCM Zalău din această primăvară. După ce în primul meci oficial din acest an, gruparea zălăuană a pierdut în “fieful” clujenilor acum o lună, vineri după-amiază, SCM Zalău s-a recunoscut din nou învinsă de satelitul campioanei României, de data aceasta în etapa a III-a din play-out.

Clujenii au beneficiat din nou de aportul unor jucători din lotul primei echipe, astfel că Sergiu Buş, Mihai Gâdea, Cătălin Itu, Ovidiu Hoban chiar şi Roger Rodrigues au venit să ajute satelitul.

După o primă repriză echilibrată, fără goluri şi cu puţine ocazii, a urmat o parte secundă spectaculoasă, în care s-au marcat nu mai puţin de 5 goluri.

La 10 minute de la reluare, Sergiu Buş a deschis scorul, dar nu au trecut decât 8 minute până când SCM Zalău a egalat. A fost o fază fixă, la care Mihai Onicaş a înscris cu capul şi scorul a devenit 1 – 1 în minutul 63.

La acest scor, zălăuanii au avut două acţiuni bune, rămase însă fără rezultat. Tot gazdele au trecut în avantaj, în minutul 73, după ce clujenii au recuperat o minge pierdută de Vadim Calugher, iar Alexandru Bucică a marcat pentru 2 – 1. Egalitatea a persistat doar trei minute, iar SCM Zalău a avut puterea să revină din nou şi a egalat prin Vadim Calugher.

Partida părea că se îndreaptă spre un rezultat de egalitate, însă în ultimele secunde, clujenii au mai avut un atac, Bogdan Şandru a scăpat mingea în corner, fază din care Vlad Fărcăşan a marcat pentru 3 – 2.

Jocul nici nu s-a mai reluat, deoarece imediat după gol s-a şi auzit fluierul final. A fost o înfrângere dramatică pentru SCM Zalău, prima din play-out. Şi după acest eşec zălăuanii rămân pe primul loc în play-out, la o distanţă confortabilă de locul 2.

CFR Cluj II – SCM Zalău 3 – 2 (0 – 0)

Au marcat: Sergiu Buş (55), Alexandru Bucică (73) şi Vlad Fărcăşan (’90+3), respectiv Mihai Onicaş (63) şi Vadim Calugher (76)

CFR II: Răzvan Sava – Davide Popşa, David Milchiş, Rareş Bălan, Vlad Fărcăşan, Ovidiu Hoban, Roger Rodrigues, Cătălin Itu (cpt.), Alexandru Bucică, Mihai Gâdea şi Bogdan Sucitu. Rezerve: Costel Franculescu, Rareş Urcan, Tiberiu Mistode, Davis Orman, Tudor Man, Sergiu Buş, Raul Haiduc, Horea Pleşa şi Valerian Ciupe. Antrenori: Ovidiu Ceclan (principal) şi Dan Mugurel (secund)

SCM: Andrei Pop – Florin Pop, Bogdan Şandru, Vlad Motroc, Alex Mare, Alexandru Sorian, Vadim Calugher, Răzvan Rotea, Sebastian Culda, Raul Stanciu (cpt.) şi Adrian Şter. Au mai intrat: Mihai Onicaş, Logon Romaric şi Sebastian Nicoraş. Rezerve: Bogdan Miron, Alex Gudea – Iustin Ardelean, Bogdan Forna, Mihai Forna şi Andrei Haţiegan. Antrenori: Marius Muntean (principal) şi Alexandru Pop (secund)