SCM Zalău rămâne cu şanse mici la play-off. REZULTATELE etapei a XII-a şi CLASAMENTUL din Seria a X-a

Învinsă în derby-ul sălăjean de către Sportul Şimleu, gruparea zălăuană a rămas pe locul 5, iar distanţa faţă de locul 4 a rămas tot de 4 puncte, după ce Someşul Dej a pierdut partida de la CAO Oradea. Şase etape au mai rămas din sezonul regulat, însă şansele Zalăului de a prinde play-off-ul sunt reduse, mai ales că urmează un program infernal în următoarele trei runde, în care SCM joacă cu primele trei clasate

Un obiectiv ce părea uşor de atins – calificarea în play-off-ul Seriei a X-a – devine complicat pentru SCM Zalău, după parcursul modest în cele 12 etape, în care formaţia zălăuană a pierdut nu mai puţin de şase jocuri. Ultima înfrângere s-a consemnat în derby-ul sălăjean cu Sportul Şimleu, unde echipa antrenată de Dorin Toma a fost învinsă cu scorul de 2 – 0.

Rezultatul de la Şimleu nu face altceva decât să complice calculele pentru calificarea în play-off, SCM Zalău fiind în continuare pe locul 5, la patru puncte de ocupanta locului 4. Pe ultima poziţie ce duce în faza superioară a campionatului se află Someşul Dej, care în runda de la finele săptămânii trecute a pierdut în deplasarea de la CAO.

Şansele Zalăului la play-off rămân reduse, în condiţiile în care, SCM are parte şi de un program infernal în ultimele trei etape din acest an, în care joacă cu primele trei clasate, Minaur Baia Mare, Lotus Băile Felix şi CAO Oradea.

Din punct de vedere matematic şi Sportul Şimleu este îndreptăţită să spere la play-off, fiind pe locul 6 cu 16 puncte, la şase puncte în spatele celor de la Someşul Dej.

Liderul Seriei a X-a continuă să fie Minaur Baia Mare, care a câştigat clar cu Progresul Şomcuta Mare, scor 4 – 0, în timp ce pe locul doi se află Lotus Băile Felix, care în runda a XII-a a trecut tot cu 4 – 0 de “lanterna roşie” Luceafărul Oradea.