FOTO. Meci spectaculos între Someşul Someş-Odorhei şi AS Juniorii Ip

Someşul Someş Odorhei rămâne neînvinsă şi după confruntarea cu AS Juniorii Ip, graţie unui gol marcat de Cătălin Odenie, în minutul 88. A fost golul de 2 – 2, golul care a asigurat continuarea invicibilităţii grupării conduse de Liviu Horincar, care alături de liderul Rapid Jibou, rămâne în continuare neînvinsă

Someşul Someş Odorhei este surpriza plăcută din acest sezon. Gruparea condusă de Liviu Horincar are parte de un început de campionat bun, spre foarte bun, fiind alături de liderul Rapid Jibou, singura echipă neînvinsă, după primele şase etape. A stat în prima etapă, după care a remizat cu FC Chieşd, egalul fiind urmat de trei victorii la rând cu Luceafărul Bălan, AS Cosniciu şi Rapid Zimbor, înainte de meciul din etapa a VI-a cu AS Ip. Echipa din Odorhei avea moral bun şi încă din startul jocului a început să pună stăpânire pe meci, însă, Andrei Pop, Mihai Brînduşe sau Vlad Ortelecan nu au reuşit să-l  învingă pe portarul echipei din Ip.

Chiar dacă ocaziile la poarta oaspeţilor se înmulţeau, AS Ip a fost formaţia care a deschis scorul. În urma unei neînţelegri în apărarea gazdelor, mingea a ajuns la Nemeş Berthold, atacantul oaspeţilor reuşind să deschidă scorul cu un şut plasat, mingea fiind atinsă şi de portarul Ionuţ Chechedi.

Jocul s-a mai echilibrat un pic, iar oaspeţii puteau să-şi mărească avantajul de pe tabelă, dar bara transversală l-a salvat pe Chechedi, iar prima repriză s-a încheiat cu avantajul minim al oaspeţilor.

În partea secundă, echilibrul dintre cele două echipe s-a păstrat, iar la rampă a ieşit golgheterul Mihai Brînduşe, care a restabilit egalitatea. Însă, bucuria gazdelor a durat doar două minute, Ionuţ Lontea marcând pentru AS Ip, oaspeţii păstrându-şi acest avantaj până spre finalul partidei.

Era minutul 88, când Cătălin Odenie a apărut excelent la finalizare şi a înscris pentur 2 – 2, salvând un punct important pentru Someşul, grupare care rămâne neînvinsă, după primele şase etape.

Liviu Horincar, preşedinte Someşul S. Odorhei: “Suntem pe drumul cel bun”

“A fost un meci aprig şi disputat, între două echipe bune. AS Ip este o echipă bună în acest sezon, care face faţă cu brio cerinţelor din Liga a IV-a. Şi noi suntem pe drumul cel bun şi ne bucură faptul că nu avem nicio înfrângere. Avem speranţe că va fi bine. Poate că ar trebui să fim puţin mai atenţi la finalizare, pentru că ocazii avem. Per total a fost un meci frumos şi este important că nu am pierdut. Am avut şi ceva absenţe, plus că din şase etape, în doar o singură etapă am avut antrenorul pe bancă. Dar, luăm meciurile pas cu pas şi sperăm la o clasare cât mai bună. Deşi nu avem obiectiv o clasare pe podium, ne-ar plăcea să fim între primele trei. Noi vom încerca să jucăm frumos şi lumea să vină cu plăcere la stadion”.

Someşul Someş Odorhei – AS Juniorii Ip 2 – 2 (0 – 1)

Au marcat: Mihai Brînduşe (‘70) şi Cătălin Odenie (‘88), respectiv Nemes Berthold (‘16) şi Ionuţ Lontea (‘72)

Someşul:  Ionuţ Chechedi – Mihai Brînduşe, Major Robert, Samuel Botiş, Cristian Mureşan, Raul Porumb (‘67 George Porumb), Bogdan Rus (cpt.), Andrei Pop (‘61 Cătălin Odenie), Bogdan Ungur, Vlad Cioban şi Vlad Ortelecan (‘70 Bogdan Petruşan). Rezerve: Emil Deac – Marius Moş, Raul Iliese şi Robert Cristorean. Conducător: Liviu Horincar. Vicepreşedinte: Tudor Corniş

AS Ip: Răzvan Benţe – Ionuţ Lontea, Nemes Berthold, Paul Purcar (‘46 Jozsa Krisztian), David Lupo, Magyiar Lucian, Gaspar Zsolt (‘57 Ionuţ Pop Gozman), Sebastian Gal, Fulop Mark (cpt.), Raul Zmole (‘72 Dănuţ Dragoş) şi Moda Attila. Rezerve: Cristian Lontea, Szabo Szabolcs şi Florin Moisa. Antrenor: Nagy Mihai

Au arbitrat: la centru – Răzvan Lădar (Şimleu Silvaniei), asistenţi – Claudiu Coste (Surduc) şi Sergiu Negrean (Zalău). Observator AJF: Dinu Moldovan (Jibou)

Jucătorul meciului: Cătălin Odenie

Amănunte de la fiecare meci din Liga a IV-a şi Liga a V-a, în ediţia tipărită a ziaului