LIGA a III-a

SCM Zalău devine o echipă de pluton în Liga a III-a. Ne-a bătut şi Someşul Dej

Într-un sezon în care are ca obiectiv promovarea, formaţia pregătită de George Zima a făcut un nou pas greşit, adică al patrulea eşec în doar opt etape, prin care sălăjenii ocupă un modest loc 6, având acum şapte puncte în spatele primelor două clasate, Lotus Băile Felix şi Minaur Baia Mare

Victoria de etapa trecută CFR II Cluj a mai dres busuiocul la poalele Meseşului, iar SCM Zalău a reuşit să urce pe un loc de play-off. A venit însă partida din etapa a VIII-a, în care SCM Zalău s-a făcut din nou de ruşine. Deşi are un buget considerabil şi condiţii peste nivelul Ligii a III-a, formaţia condusă de George Zima a devenit una de duzină.

Sâmbătă după-amiază, la Baza Sportivă din comuna Vad, sălăjenii au mai bifat o înfrângere, a patra în doar opt etape scurse până acum! Adversara, Someşul Dej – este o echipă mică, cu un buget mic, dar cu suflet mare şi cu jucători care evoluează cu ardoare meci de meci.

În partida de azi, jocul a fost destul echilibrat mai ales în prima repriză, în care nu s-a marcat niciun gol. În 45 de minute, SCM Zalău a avut doar două şuturi spre poartă, autor fiind acelaşi fobalist: Sergiu Pop.

După revenirea de la vestiare, amfitrionii au fost mai prezenţi în joc şi în minutul 55 au spart gheaţa, prin Ştefan Visic. Sălăjenii puteau egala, dar şutul lui Sergiu Negruţ a lovit bara. Şi, cam atât la poarta Dejului…

De cealaltă parte, acelaşi Ştefan Visic a risipit emoţiile în tabăra gazdelor (min. 77): Someşul ne-a prins pe o contră, a urma o centrare în faţă porţii şi s-a făcut 2 – 0.

Jocul s-a terminat cu o victorie clară şi meritată a Dejului. Din păcate, SCM Zalău nu îşi revine şi cade din nou în clasament, ajungând pe locul 6 din 10 echipe, la 7 puncte în spatele formaţiilor Lotus Băile Felix şi Minaur Baia Mare, care ocupă primele două locuri cu acelaşi punctaj (19 puncte). În aceste condiţii, misiunea de a ajunge la barajul pentru Liga a II-a devine din ce în ce mai dificilă…

FC Someșul Dej – SCM Zalău 2 – 0 (0 – 0)

A marcat: Ștefan Visic (55 şi 77)

Mai multe pe acest subiect, în ediţia ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 20 octombrie.