Victorie plină de suspans pentru Unirea Mirşid

Fosta campioană a Sălajului s-a impus cu 2 – 0 în partida cu Agronova Dragu,  însă ambele goluri au fost marcate pe final de meci

După ce a ratat victoria în minutele de prelungiri la Unirea Sălăţig, echipa pregătită de Marius Cozma a vrut să răzbune acel semi-eşec în primul meci de pe teren propriu din acest sezon. Adversar? Agronova Dragu, o echipă aflată în reconstrucţie, după ce căpitanul Daniel Miron a plecat la Luceafărul Bălan, în Liga a IV-a. Chiar şi aşa, Stăicuţa Varga şi compania speră la un sezon reuşit în care să se claseze în prima jumătate a clasamentului. De cealaltă parte, ambiţiile sunt mari la Unirea Mirşid, iar ţinând cont de pedigreeul echipei, fosta campioană judeţeană nu se gândeşte decât la succes şi speră să revină în prim-planul fotbalului judeţean.

Echipa pregătită de Marius Cozma a ratat victoria în extremis la Sălăţig, iar în disputa cu Agronova, golurile au venit destul de târziu. Chiar şi aşa, Marcel Mureşan şi Andrei Baboş au semnat golurile primei victorii pentru echipa din Mirşid. În următoarea etapă, Unirea se va deplasa la Buciumi, în timp ce Agronova întâlneşte AS Creaca Jac.

Unirea Mirşid – Agronova Dragu 2 – 0 (0 – 0)

Au marcat: Marcel Mureşan (‘83) şi Andrei Baboş (‘90+3)

Unirea: Laurenţiu Breje – Dănuţ Pop, Marius Bereschi, Paul Barbur, Bogdan Mastan, Sergiu Bereschi (cpt.), Andrei Iacob, Marcel Mureşan, Viorel Chende, Sergiu Pop şi Andrei Baboş. Rezerve: Horia Opriş, Alin Chiş, Remus Mureşan, Ionuţ Pop, Alexandru Bulz, Dorin Sabou şi Marius Cozma. Conducător: Călin Bereschi

Agronova: Mircea Opre – Marius Cristea, Silic Ciuciu, Stăicuţa Varga (cpt.), Ovidiu Safar, Adrian Gog, Zorro Ciuciu, Alin Roşu, Romulus Lăcătuş, Totoşel Varga şi Valentin Lingurar. Rezervă: Alin Gal. Delegat: Florin Miron

Au arbitrat: la centru – Rareş Balota (Bocşa), asistenţi Marius Suciu (Zalău) şi Adrian Lăcătuş (Jibou). Observator AJF: Liviu Buzure (Jibou)

Jucătorul meciului: Marcel Mureşan