AS Cosniciu a câştigat derby-ul comunei Ip din Liga a IV-a

Reprezentantele comunei Ip în Liga a IV-a s-au întâlnit încă din prima etapă. AS Cosniciu, care este la al treilea sezon în liga seperioară a avut câştig de cauză şi s-a impus cu 2 – 1 în faţa a peste 200 de spectatori

Cu trei echipe în ligile judeţene, dintre care două în Liga a IV-a, comuna Ip a intrat în istoria fotbalului sălăjean. Chiar din prima etapă, reprezentantele comunei în Liga a IV-a şi-au dat întâlnire la Cosniciu, într-un derby la care au asistat peste 200 de spectatori. Dorul de fotbal a fost mare, mai ales pentru AS Cosniciu care nu a mai jucat un meci oficial din martie 2020, în timp ce echipa din Ip a participat în minicampionatul organizat în primăvară.

Prima repriză a fost săracă în faze de poartă şi la cabine s-a intrat cu 0 – 0.

Partea secundă a fost mai animată, mai ales că imediat după reluare, AS Cosniciu a şi marcat. Paul Şanta a apărut la finalizare şi a fructificat cu gol o centrate bună, iar după 13 minute, Alex Czokos a făcut 2 – 0, în urma unui contraatac purtat de Garbacz Szilard, care a pasat inteligent pentru tânărul său coleg.

AS Juniorul Ip a răspuns rapid şi Nemeş Berthold a reaprins speranţele după ce a redus din diferenţă în minutul 69. Ultimele 20 de minute au fost mai echilibrate, dar ocaziile mai mari le-au avut cei de la AS Cosniciu. Alex Czokos a trecut pe lângă gol, iar ocazii au mai avut Paul Şanta şi Garbacz Szilard. Scorul final a fost 2 – 1, iar AS Cosniciu se pregăteşte acum de un meci care se anunţă mult mai tare, cu CS Barcău Nuşfalău.AS Juniorul Ip va juca acasă cu nou-promovata Rapid Zimbor

Radu Chiorean – conducător AS Cosniciu “Puteam câştiga la scor”

“Pentru noi a fost un meci normal de campionat. Fiecare şi-a văzut de treabă, nu au fost orgolii şi ambiţii. Ne-a fost  dor de fotbal şi ne bucurăm că am câştigat, însă scorul putea fi 5 sau 6 – 1, fiindcă am ratat mult în repriza a doua.Vrem să facem un campionat cât mai bun, să câştigăm cât mai multe meciuri acasă, însă am o teamă cu această pandemie şi sper să nu se oprească din nou campionatul. Şi aşa ne-am strâns greu după un an şi jumătate de pauză”

AS Cosniciu – AS Juniorul Ip 2 – 1 (0 – 0)

Au marcat: Paul Şanta (‘47) şi Alex Czokos (‘60), respectiv Nemes Berthold (‘69)

AS Cosniciu: Doru Opriş – Răzvan Gal, Alex Czokos, Garbacz Szilard, Doru Popovici, Raul Vetişan (‘90+4 Sorin Dregan), Adrian Drega (cpt.), Gabriel Ola (‘77 Florin Chiş), Adrian Chirilă (‘74 Marcel Bence), Ioan Ardelean (‘46 Paul Şanta) şi Răzvan Chiş. Rezerve: Marius Bădăcean şi Paul Coman. Delegat: Radu Chiorean

AS Juniorul Ip: Răzvan Bence – David Lupău, Ionuţ Lontea, Andrei Orsai (‘85 Bella Szabolcs), Paul Purcar (‘32 Răzvan Bologa), Gaşpar Zsolt, Fulop Mark (cpt.), Nemeş Berthold, Dănuţ Dragoş, Cristian Lontea (‘90 Florin Moisi) şi Meda Attila. Rezerve: Gabriel Barbur, Jozsa Krisztian, Emil Oltean şi David Gal. Delegat: Nagy Mihai

Au arbitrat: la centru – Raul Horvat (Zalău), asistenţi – Alexandru Sabău şi Raul Onica (ambii din Zalău)

Observator AJF: Vasile Olar (Şimleu Silvaniei)

Jucătorul meciului: Alex Czokos