Fără categorie

Cupa Sălajului îşi desemnează câştigătoarele

După două weekenduri pline de fotbal, cele mai bune echipe de la ELIT şi OPEN au ajuns în fazele finale, iar azi, 10 septembrie, se vor duela pentru trofeu. La categoria ELIT vor lupta pentru  trofeu Autoland Hosu şi Autovip, în timp ce la OPEN vor avea loc prima dată semifinalele. În “careul de aşi” au ajuns Generalii, Michelin, Ianus şi Fino Brutto

Cu 42 de echipe la start, Cupa Sălajului a fost un adevărat maraton de minifotbal organizat de ACS Onix, în parteneriat cu Consiliul Judeţean Sălaj.

Competiţia s-a organizat în mai multe etape. În primul weekend au avut loc meciurile din grupe, iar în fazele eliminatorii au rămas 24 de echipe, care la finalul săptămânii trecute s-au duelat în sferturi şi semifinale la ELIT, iar la OPEN au avut loc partidele din optimi şi sferturi.

În cursa pentru trofee au rămas şase echipe. La ELIT se cunoaşte deja finala, care va avea loc între Autoland Hosu şi Autovip Garden, în timp ce la OPEN, în “careul de aşi” s-au calificat Generalii, Michelin, Ianus şi Fino Brutto.

Autoland Hosu, victorii la indigo la loviturile de la 7 m

Autoland Hosu a ajuns în ultimul act după ce s-a impus doar la loviturile de departajare. În sferturi, “rechinii” au trecut de Brothers Team , iar în semifinale au eliminat favorita competiţiei, pe Dia Guard Cipricom. A fost 1 – 1 după timpul regulamentar, dar la loviturile de la 7 m, câştig de cauză au avut “rechinii”, asta după ce adversarii au ratat două lovituri prin Radu Blaga şi Mihai Bode.

În cealaltă semifinală, Autovip Garden a fost superioară celor de la 94 Generation şi a câştigat cu 4 – 2, după “dublele” lui Raul Zmole şi Cristian Ţurcaş.Formaţia şimleuană a ajuns în finala competiţie şi va avea ocazia să îşi apere trofeul pe care l-a câştigat în 2018.

Generalii – Michelin şi Ianus – Fino Brutto, semifinalele de la OPEN

La OPEN s-au jucat weekendul trecut doar optimile şi sferturile de finală, în timp ce semifinalele şi finalele sunt programate vineri.

Generalii şi Michelin se înfruntă în prima semifinală, în timp ce a doua semifinală se vor afla faţă în faţă Ianus şi Fino Brutto.

Generalii a ajuns în semifinale după ce în optimi a trecut de Unirea Hida, la loviturile de departajare, iar în sferturi a reuşit o victorie clară cu Juniorii Creaca.

Michelin a trecut la pas în optimi de Sporting Peceiu, iar în sferturi s-a impus cu 2 – 0 în faţa celor de la Lupii Racâş.

Ianus a avut cea mai uşoară misiune, după un 6 – 0 în optimi cu Faimoşii şi o victorie la două goluri diferenţă în sferturi cu Grand Team. Fino Brutto a prins semifinalele după un meci “nebun” în sferturi cu Cetăţenii, pe care echipa lui Mate Tibor l-a câştigat la loviturile de la 7 m.

Mai multe pe acest subiect, în ediţia ziarului Sportul Sălăjean de miercuri, 15 septembrie.

Programul fazelor finale:

Semifinale open:

Vineri, ora 18.00, Semifinala open:  Generalii – Michelin (OB)

Ora 18.00, Semifinala open: Ianus – Fino Brutto (OT)

Finala mică elit: Ora 18.15: Dia Guard – 94 Generation (OT)

Ora 19.15: Finala mică open (OB)

Ora 19.40: Finala mare open (OT)

Ora 20.30, finala mare ELIT: Autovip Garden – Autoland Hosu (OT)

Ora 21.15: Festivitatea de premiere

Rezultatele la ELIT:

Sferturi:

Autovip Garden – Squdra Azzura 3 – 2

Au marcat: Raul Zmole (2) şi Daniel Gut, respectiv Raul Hossu (2)

Rapid Peceiu – 94 Generation 2 – 4

Au marcat:  Călin Pop şi Cosmin Cuibuş, respectiv Marian Pop, Vlad Lazăr, Mihai Brînduşe şi Rareş Pintea

Autoland Hosu – Brothers Team 2 – 2, 4 – 2  d.l.d.

Au marcat: Marius Haiduc şi Nicolae Micle, respectiv Daniel Magdaş şi Paul Hanga

Dia Guard Cipricom – Dandonia 6 – 0 (neprezentare)

Semifinale:

94 Generation – Autovip Garden 2 – 4

Au marcat: Raul Brînduşe şi Vlad Lazăr, respectiv Raul Zmole (2) şi Cristian Ţurcaş (2)

Autoland Hosu – Dia Guard Cipricom            1 – 1, 2 – 1 d.l.d.

Au marcat: Nicolae Micle, respectiv Gabi Ţiriac

Rezultate la OPEN:

Brădet SQD – Juniorii Creaca 1 – 2

Au marcat: Mihai Cristea, respectiv Teo Sabău şi Antonio Marian

Generalii – Unirea Hida 1 – 1, 5 – 4 d.l.d.

Au marcat: Cosmin Balmuş, respectiv Marius Moş

Sporting Peceiu – Michelin 1 – 5

Au marcat: Florin Mălăuţan, respectiv Ciprian Recian (2), Daniel Cadar, Paul Brîndaş şi Claudiu Groza

Lupii Racâş – Voinţa Doba 3 – 1

Au marcat: Adelin Teglaş (3), respectiv Lakatos Ruben

Grand Team Şimleu -Bad Boys 6 – 0 (neprezentare)

Faimoşii – Ianus 0 – 6

Au marcat: Andrei Ştirb  (2), Bogdan Saitoş, Paul Barbur, Sergiu Toderean şi Cristian Marincaş

White Squad – Fino Brutto 1 – 2

Au marcat: Alexandru Neagotă, respectiv Kocsis Norbert şi Nemes Berthold

Cetăţenii – Salvarea 3 – 2

Au marcat: Florin Grecu (aut.), Roland Csatlos şi Mihai Man, respectiv Raul Man (2)

Sferturi:

Juniorii Creac – Generalii 1 – 5

Au marcat: Andrei Pripon, respectiv Cosmin Balmuş (2), Vlad Contraş (2) şi Cristian Sabău

Michelin – Lupii Racâş 2 – 0

Au marcat: Daniel Cadar şi Vasile Cherecheş

Grand Team – Ianus 2 – 4

Au marcat: Adrian Rătean şi Marcel Cuc, respectiv Caszta Adrian (2), Andrei Ştirb şi Paul Barbur

Fino Brutto – Cetăţenii 4 – 4, 5 – 4 d.l.d.

Au marcat: Jozsa Szabolcs, Uszkai Bela, Kovacs Norbert şi Andrei Antal, respectiv Ionuţ Breban (2), Roland Csatlos şi Mihai Man