ARTE MARTIALE

Sălăjeanul Alex Bologa, medalie de bronz la Jocurile Paralimpice de la Tokyo

Judoka Alex Bologa a câștigat medalia de bronz în cadrul categoriei -60 kg, la Jocurile Paralimpice de la Tokyo. Sălăjeanul a trecut în confruntarea pentru locul trei de Sherzod Namozov, din Uzbekistan

Alex Bologa continuă să facă cinste României şi judeţului Sălaj la marile competiţii din lume la care participă. Sălăjeanul a cucerit vineri medalia de bronz la categoria -60 kg din cadrul competiţiei de judo de la Jocurile Paralimpice de la Tokyo.

Sportivul originar din comuan Bobota l-a învins în finala mică pe Sherzod Namozov, din Uzbekistan. În sferturi, sălăjeanul a trecut de japonezul Takaaki Hirai, dar a pierdut semifinala cu azerul Vugar Şirinli.

Alex Bologa mai are în palmares o medalie de bronz câştigată la Jocurile Paralimpice din 2016, la Rio de Janeiro.